Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / SN uniewinnił kardiochirurga

SN uniewinnił kardiochirurga

Już nikt nigdy przez tego pana życia pozbawiony nie będzie – mówił w 2007 roku Zbigniew Ziobro, gdy dr Mirosław G. został aresztowany. Dziś Sąd Najwyższy uniewinnił kardiochirurga od zarzutu nieumyślnego doprowadzenia do śmierci pacjenta.
Dr Mirosław G. był ordynatorem kardiochirurgii szpitala MSWiA (East News)

Sąd Najwyższy argumentował wyrok twierdząc, że „nie ma odpowiedniego materiału dowodowego, z którego można byłoby wnosić o obowiązku podjęcia tego zachowania, które było w akcie oskarżenia”. Tłumaczył również, że nie istnieje możliwość „ustalenia powiązania pomiędzy zaniechaniem działań przez Mirosława G. a śmiercią pacjenta”.
Sprawa dotyczyła tragicznej pomyłki z 2006 roku, kiedy po operacji jednego z pacjentów okazało się, że w jego sercu został gazik. Zdaniem prokuratury zawiadomiony o tym dr Mirosław G. miał nie zareagować w porę i za późno zdecydować o ponownym operowaniu M. Niedługo potem Florian M. zmarł.
Początkowo lekarzowi postawiono zarzut zabójstwa pacjenta z zamiarem ewentualnym. G. trafił do aresztu, który po kilku miesiącach uchylono. Zarzut zmieniono na nieumyślne doprowadzenie do śmierci. W maju 2017 roku Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów uniewinnił kardiochirurga od zarzutu doprowadzenia do śmierci pacjenta oraz umorzył wątek popełnienia przez niego błędu medycznego.
W listopadzie 2017 roku Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał wyrok Sądu Rejonowego Warszawa-Mokotów w części uniewinniającej Mirosława G. Uchylił natomiast umorzenie zarzutu jego błędu medycznego i stworzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia Floriana M.

Sprawdź także

Pandemia a ciąża i porody

W publicznych szpitalach w czasie pandemii nie są przestrzegane prawa kobiet rodzących – wynika z …