Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Speckontrola drażliwych zawodów

Speckontrola drażliwych zawodów

13 listopada 2012 r. Prokurator Generalny Andrzej Seremet skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej przepisów, które pozwalają funkcjonariuszom specsłużb na prowadzenie kontroli operacyjnej wobec adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych, lekarzy i dziennikarzy. Kontrola operacyjna jest prowadzona niejawnie i polega na: kontrolowaniu treści korespondencji; kontrolowaniu zawartości przesyłek; stosowaniu środków technicznych umożliwiających uzyskiwanie w sposób niejawny informacji i dowodów oraz ich utrwalanie, a w szczególności treści rozmów telefonicznych i innych informacji przekazywanych za pomocą sieci telekomunikacyjnych.
We wniosku do Trybunału Konstytucyjnego Prokurator Generalny prezentuje stanowisko, że prawne regulacje dotyczące kontroli operacyjnej nie wyłączają z kręgu podmiotów, które mogą być poddane kontroli operacyjnej, kategorie osób, od których pozyskanie informacji objętych tajemnicą adwokacką, dziennikarską, notarialną, radcy prawnego, doradcy podatkowego i lekarską podlega zakazom dowodowym.

Sprawdź także

Apel do sumień prokuratorów

List otwarty Prokuratora Krajowego Dariusza Korneluka do Prokuratorów, Asesorów, Asystentów, Urzędników i Pracowników Prokuratury W …