Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Spór o praworządność niezakończony

Spór o praworządność niezakończony

Musimy się upewnić, że sądownictwo jest niezależne od rządzących – podkreślił Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komentując rozmowy z polskimi władzami w sprawie praworządności. Dodał, że dialog pomiędzy Brukselą i Warszawą trwa, ale nadal spór wokół zmian w sądownictwie nie został zakończony.

Timmermans komentował rozmowy z polskim rządemzy okazji „Dialogu Obywatelskiego” o praworządności zorganizowanego przez Komisję Europejską we Frankfurcie nad Odrą. Praworządność podstawą O Polsce na unijnym szczycie Premier Mateusz… czytaj dalej » – Od stycznia mamy rzeczywisty dialog. Mamy pewien postęp – podkreślił Timmermans. Jak dodał, optymizm w negocjacjach z Polską jest jego zawodowym obowiązkiem i jeszcze nie można mówić o zakończeniu sporu wokół procedury art. 7 unijnego traktatu.
– Zdaniem Komisji Europejskiej jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia, zanim powiemy, że nie ma systemowego zagrożenia dla rządów prawa w Polsce – wskazał. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej podkreślił, że „praworządność jest podstawą państwa”. – Musimy się upewnić, że sądownictwo jest niezależne od rządzących i że sądownictwo nie jest pod kontrolą polityków. To jest podstawowa kwestia, którą staramy się rozwiązać – oświadczył.
Źródło (http://www.tvn24.pl)

Sprawdź także

Żądania Themis

Stanowisko Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Themis w sprawie wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 16 …