Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Srebrny Medal Pamiątkowy dla szefowej NRA

Srebrny Medal Pamiątkowy dla szefowej NRA

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski podjął decyzję o uhonorowaniu tragicznie zmarłej adwokat Joanny Agackiej ? Indeckiej najwyższym odznaczeniem resortowym ? Srebrnym Medalem Pamiątkowym Ministra Sprawiedliwości. Adwokat Joanna Agacka ? Indecka, Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, wraz z pozostałymi członkami polskiej delegacji udającej się na rocznicowe uroczystości do Katynia.

Przyznane przez ministra odznaczenie zostanie przekazane rodzinie mecenas we wskazanych przez jej najbliższych czasie i miejscu.
– Joanna Agacka – Indecka była doskonałym adwokatem, mocno zaangażowanym w działalność samorządu zawodowego ? wspomina minister Krzysztof Kwiatkowski. – Współpracowaliśmy ze sobą przez wiele lat, w Łodzi, w Senacie, a także przy okazji współpracy Ministerstwa Sprawiedliwości z Naczelną Radą Adwokacką. W lutym tego roku podjąłem decyzję o powołaniu Jej w skład Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego. Zawsze ceniłem jej wiedzę i ogromne kompetencje. Byłem pewien, że jako adwokat, świetny praktyk może bardzo wiele wnieść w prace Komisji. Była także osobą tak ciepłą, ujmującą i zjednującą sobie ludzi swoim sposobem bycia, że potrafiła mnie przekonać do wielu ze swoich racji i poglądów ? dodał minister. Pogrzeb mecenas Joanny Agackiej ? Indeckiej odbędzie się w najbliższy poniedziałek w Łodzi. Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski będzie w nim uczestniczył.
X X X
Przyznane przez ministra odznaczenie resortowe upamiętnia wprowadzenie zasady – Neminem captivabimus nisi iure victum (nikogo nie uwięzimy bez wyroku sądowego) ? zasada gwarantująca szlachcie w I Rzeczypospolitej nietykalność osobistą, a więc zapewniająca, iż posiadający takie prawo nie zostanie uwięziony bez wyroku sądowego. Przywilej ten zawierał w tym zakresie gwarancje podobne do angielskiego Habeas Corpus Act z 1679r, chociaż jest wcześniejszy o 250 lat. Sformułowana w przywileju nadanym przez Władysława Jagiełłę w Brześciu Kujawskim 25 kwietnia 1425 roku zasada (pierwsza data widniejąca na medalu), została ostatecznie wprowadzona przywilejem jedlneńskim w 1430 roku. Następnie przywilej ten rozszerzono na mieszczaństwo na mocy prawa o miastach z dnia 18 kwietnia1791 roku (druga data na medalu). Jest to również rok uchwalenia Konstytucji 3 maja ? pierwszej pisanej konstytucji w Europie, a drugiej na świecie.

Sprawdź także

Giną ostatnie słonie

Jestem zrozpaczony. Kanadyjski koncern naftowy ReconAfrica pustoszy mój dom – sanktuarium afrykańskiej przyrody w delcie …