Finansowanie pomostowe
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Stołeczna ORA oblana farbą

Stołeczna ORA oblana farbą

W związku z zamachem na zabytkową siedzibę Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie przy al. Ujazdowskich 49, polegającym na oblaniu farbą drzwi wejściowych, informuję, iż zawiadomiliśmy organy ścigania o zaistniałym zdarzeniu, wnosząc o pilne zabezpieczenie dowodów w tej sprawie.

Nie przesądzając ostatecznie motywów tego aktu wandalizmu, informuję, iż odbieramy działanie to jako próbę zastraszenia Adwokatury Warszawskiej oraz niezależnego i konstytucyjnie chronionego samorządu adwokackiego w Warszawie.

Wielokrotnie w przeszłości Adwokatura Polska, w tym Adwokatura Warszawska, zdecydowanie i odważnie stała w obronie konstytucyjnie chronionych praw i wolności obywatelskich. Żadne próby nacisku na samorząd adwokacki, ani oficjalne ani anonimowe, nie ograniczyły oddania i zapału, z jakim Adwokaci walczyli o godność i bezpieczeństwo prawne Polaków. Także obecnie Adwokatura Warszawska i niezależne organy samorządu adwokackiego w Warszawie nie pozwolą się w jakikolwiek sposób zastraszyć.

O kolejnych działaniach w tej sprawie będziemy informować na bieżąco.

adw. Michał Fertak – rzecznik prasowy ORA w Warszawie

Zaniepokojenie HFPC
Helsińska Fundacja Praw Człowieka skierowała do Komendanta Stołecznego Policji pismo, w którym wyraża zaniepokojenie sytuacją opisaną w komunikacie opublikowanym 26 maja br. na stronie Okręgowej Rady Adwokackiej. Komunikat ten wskazuje, że drzwi wejściowe siedziby ORA w Warszawie przy al. Ujazdowskich 49 zostały oblane czerwoną farbą.

„Zdarzenie może zostać odebrane jako próba zastraszenia Warszawskiej Adwokatury – niezależnego i konstytucyjnie chronionego samorządu adwokackiego. Helsińska Fundacja Praw Człowieka jest zdecydowanie przeciwna zarówno wszelkim próbom zastraszania, jak i naciskom na adwokaturę, dlatego też apelujemy o możliwie szybkie i wnikliwe wyjaśnienie sprawy” – czytamy w piśmie.

Pismo do Komendanta Stołecznego Policji na stronie HFPC

Sprawdź także

Dzień otwarty Notariatu

Dzień Otwarty Notariatu to najważniejsza inicjatywa społeczna samorządu notarialnego realizowana przez Krajową Radę Notarialną oraz …