Najnowsze informacje

Strach PiS przed Europą

Prokuratura Europejska rozpoczęła działalność. Polska nie dołączyła do niej z obawy o utratę suwerenności
rokuratura Europejska od wtorku rozpoczęła działalność i będzie prowadzić sprawy przestępstw związanych z nadużyciami finansowymi, korupcją, praniem pieniędzy i poważnymi transgranicznymi oszustwami. Przystąpiły do niej jak dotąd 22 kraje, ale nie ma wśród nich między innymi Polski, która z obawy o swoją suwerenność postanowiła odmówić udziału w działalności PE.

Każdego roku z powodu transgranicznych oszustw finansowych państwa członkowskie UE tracą co najmniej 50 mld euro z tytułu dochodów z VAT – pisze Polska Agencja Prasowa. Prokuratura Europejska powstała, aby temu zapobiegać, jednak niektóre kraje, w tym Polska, postanowiły, że do niej nie dołączą.
Jarosław Gowin: Opowiadamy się za Europą ojczyzn, a nie za jednym europejskim superpaństwem

  • To nowy etap w historii integracji europejskiej. Prokuratura Europejska będzie bacznie obserwować wdrażanie Funduszu Odbudowy, by te pieniądze zostały wykorzystane w pełni jako pomoc w wychodzeniu z kryzysu przez nasze gospodarki – powiedział Didier Reynders, komisarz UE ds. sprawiedliwości, cytowany przez „Gazetę Wyborczą”.

Nie wszystkim jednak taka obserwacja jest na rękę. Polskie władze z obawy o utratę suwerenności postanowiły wstrzymać się z udziałem w Prokuraturze Europejskiej. – My jednoznacznie jako Porozumienie opowiadamy się za trwałą obecnością Polski w Unii Europejskiej. Widzimy w tym wręcz polską rację stanu, ale równocześnie opowiadamy się za Europą ojczyzn, a nie za jednym europejskim superpaństwem. To rozszerzanie kompetencji instytucji unijnych traktujemy raczej jako zagrożenie dla procesu integracji, niż jego wzmocnienie – mówił Jarosław Gowin na wtorkowej konferencji prasowej.

Z kolei szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot zapewniał w rozmowie z Radiem Wnet, że zarówno on jak i prezydent uważają, że krajowe środki kontrolujące wydawanie pieniędzy publicznych, w tym europejskich, są wystarczające. Jego zdaniem mogą one zapewnić, że pieniądze z Europejskiego Funduszy Odbudowy nie zostaną zdefraudowane.
Prokuratura Europejska chce, żeby Polska podpisała umowę o współpracy

Prokuratura Europejska rozpoczęła działalność bez udziału Polski, która jednak wciąż jest zachęcana do tego, żeby włączyć się do nowej unijnej instytucji. Jeśli władze nie chcą angażować się w działania PE, mogłyby podpisać umowę o współpracy, tak jak zrobiły to Węgry. Oprócz Polski i Węgier, w strukturach Prokuratury Europejskiej zabraknie Danii, Irlandii i Szwecji.

Sprawdź także

Japonka na czele MTK

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wybrał sędzię Tomoko Akane z Japonii na trzyletnią kadencję prezesa …