716 lat temu zmarł św. Ivo

Święty prawnik? Czy to możliwe? W zasadzie nikt z nas nie ma problemu ze wskazaniem patrona często spotykanych profesji: św. Florian jest patronem strażaków, św. Barbara – górników, kierowców – św. Krzysztof…. ale na zapytanie, kto jest patronem prawników, większość z nas zapewne wzruszy bezradnie ramionami.

Domniemana podobizna świętego Ivo

Bo i czyż obecna rzeczywistość tej profesji nie budzi w nas wrażenia, iż – podobnie jak w przypadku polityków – prawnik nie kojarzy się ze świętością? Media bombardują nas informacjami o pazerności, opieszałości, a nawet korupcji przedstawicieli Temidy.
Stany Zjednoczone znane są z tzw. lawyer jokes, celujących czasem niewybrednie zwłaszcza w przedstawicieli palestry, czyli adwokatów. Historia ponadto podaje przykład wielu prawników, którzy zdobytą wiedzę używali nie dla dobra ludzi, lecz w celu zaspokojenia własnych ambicji, czasem wręcz o katastrofalnych skutkach (np. „mecenasi-rewolucjoniści” M. Robespierre oraz Włodzimierz Uljanow, ps. „Lenin”)

Święty Iwo – przedstawienie sylwetki.

Dla odnalezienia wzorca świętości dla prawniczej profesji trzeba nam się cofnąć….. aż do Średniowiecza.nśw. Iwo (znany także jako Ivo Helory lub Yves a Kermartin) urodził się 17.X.1253 AD w bogatej, szlacheckiej rodzinie w miejscowości Kermartin koło Tregieur w Bretanii. Jako 14-latek rozpoczął studia filozoficzne-teologiczne w Paryżu, następnie studiował prawo cywilne i kanoniczne w Orleanie. Odebrał więc doskonałe wykształcenie na najlepszych ówczesnych uniwersytetach. Już w czasie nauki znany był ze swojej pobożności, ascetycznego trybu życia oraz z chętnej pomocy ubogim. Już jako praktykujący prawnik, poświęcił się bez reszty reprezentowania interesów ludzi pokrzywdzonych, oraz tych, którzy byli zbyt ubodzy, aby móc bronić się w sądzie za pomocą profesjonalnego pełnomocnika. Św. Iwo pracował zarówno jako obrońca, a także jako oficjał (tzn. sądowy zastępca biskupa przy trybunale diecezjalnym).W roku 1283 został wyświęcony na kapłana, jednakże nie zrezygnował ze swojej pracy „adwokata ubogich”, którą kontynuował aż do swojej śmierci 19.V.1303 r.

Św. Iwo znany był ze swojego umiłowania sprawiedliwości oraz bezkompromisowości w jej obronie, co nieraz narażało go na konflikty z najwyższymi władzami kościelnymi i cywilnymi, nie wyłączając ówczesnego króla Francji Filipa IV Pięknego.
Przekonanie o jego świętości było powszechne, a w procesie kanonizacyjnym występowało aż 243 świadków. Św. Iwo został ogłoszony świętym przez papieża Klemensa VI w 1347 r. Od tego czasu adwokaci wszystkich krajów Europy rozpoczęli czcić tego Świętego jako swojego patrona, podobnie czyniły to wydziały prawa europejskich uniwersytetów.

Święty na każdy czas.

Pozostaje pytanie, czy św. Iwo może być patronem i wzorem dla obecnych prawników? To były inne czasy, chciałoby się rzec….
Czy aby na pewno? Świętość przecież jest uniwersalna, a o opinii o prawnikach średniowiecznych niech świadczy jeden z wierszyków na cześć św. Iwona:

Sanctus Ivo erat Brito,
Advocatus – sed non Latro!
Res Miranda Populo….

Co można przetłumaczyć
Ives był Bretończykiem;
Prawnikiem – ale nie jest przestępcą!
Zdumiewającym ludzi

Źródło: Kościól.pl; autor Karol Tatara

Sprawdź także

Wciąż przegrywamy w ETPC

Na łamach portalu monitorkonstytucyjny.ue można zapoznać ze sprawami rozpatrywanymi przez ETPC w Strasburgu przeciwko Polsce …