Strona główna / Prokuratura / Swastyka w prokuraturze

Swastyka w prokuraturze

Do Prokuratury Rejonowej Poznań – Stare Miasto wpłynęło zawiadomienie dotyczące plakatu, w tle którego umieszczono wizerunek swastyki.

Po plakacie antyaborcyjnym, który zdobił Adolf Hitler, teraz przyszła kolej na inny symbol faszyzmu i nazizmu – swastykę. Swastyka była świętym znakiem już w kulturze starżytnych Indii, w Mohendz Daro, przed 5.000 tysiacami lat. Fakt, że hitlerowcy uczynili z niej sybol obłąkańczej ideologii, każe na ten znak patrzec inaczej. Czy popełniono przestępstwo? To ma wyjaśnic prokuratura.
Na jednej z kamienic w centrum Poznania zawieszono plakat, przedstawiający postać kobiety z twarzą Myszki Miki, opatrzony napisem „Poznań Stolicą Sztuki”, w tle plakatu zamieszczony jest symbol swastyki. Zawiadomienie, wskazujące, iż plakat pokazujący symbol faszystowskiego ustroju państwa, jest publicznym eksponowaniem symboliki faszystowskiej i stanowi przestępstwo z art. 256 k.k., złożył Norbert Napieraj – radny miasta Poznania.
W zawiaodmineiu o podejrzeniu popełneinia przestępstwa napisał: „Dla Polaków swastyka symbolizuje cierpienie i śmierć ponad sześciu milionów obywateli. Dla poznaniaków również stanowi przypomnienie czasów, w których mieszkańcy Wielkopolski ginęli ścinani toporem w więzieniu przy ulicy Młyńskiej, rozstrzeliwani na ulicach wielkopolskich miast lub zamęczani w forcie VII oraz innych miejscach kaźni”.
Plakat ze swastyką, który pojawił się na kamienicy u zbiegu ulic Wronieckiej i Mokrej, reklamuje majacą zostać otwartą we wrześniu nową galerię.

Sprawdź także

Przedawniony czyn seksuologa

– W toku postępowania prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową Poznań – Nowe Miasto w sprawie doprowadzenia …