Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe

Światło jest w nas

Betlejemskie Światło Pokoju zawitało do Najwyższej Izby Kontroli. Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski odebrał je od harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego. W uroczystości wzięli udział pracownicy NIK. Hasłem tegorocznego Betlejemskiego Światła Pokoju są słowa „Światło, które łączy”.

Uroczystość przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju odbyła się podczas spotkania świątecznego pracowników NIK. Prezes Krzysztof Kwiatkowski podziękował harcerzom za światło Pokoju jako źródło dobra i serdecznych myśli. – Niech pokój, który niesiecie i przekazujecie innym nie opuszczał młodych serc, abyście czas Świąt Bożego Narodzenia potraktowali jako nieustający płomień radości, miłości i nadziei – powiedział do harcerzy. Pracownikom NIK prezes Kwiatkowski życzył spokojnych Świąt. Podkreślił, że każdy może zabrać do domu płomień, który za pośrednictwem harcerzy trafił do Najwyższej Izby Kontroli.

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski odbiera Światełko Pokoju Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski odbiera Światełko Pokoju

Po raz pierwszy Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano w 1986 r. w Austrii. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Co roku chłopiec lub dziewczynka odbierają światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Później trafia ono do Wiednia, skąd uroczyście jest przekazywane mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

K.Kwiatkowski podpisuje bombkę

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje sztafetę Betlejemskiego Światła Pokoju od 1991 r. Polscy harcerze tradycyjnie dostają światło od słowackich skautów. Odbierają je naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. W tym roku uroczyste przekazanie odbyło się w Svicie na Słowacji. Polscy harcerze i harcerki przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, na Ukrainę i Białoruś, na zachód do Niemiec oraz na północ – do Szwecji.

 

Sprawdź także

Zaraza i przepustki z z.k.

Co z przepustkami więźniów w czasie epidemii. Rzecznik pyta Służbę Więzienną W związku z pandemią …