Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Światowy Dzień AIDS

Światowy Dzień AIDS

We wtorek, 1 grudnia, przypada Światowy Dzień AIDS. Z tego powodu eksperci alarmują, że jedynie co dziesiąty Polak wykonał test na HIV, a liczba zakażonych w naszym kraju wciąż rośnie. Oficjalnie liczba sięga 20 tysięcy, ale szacuje się, że wirus może dotyczyć 30 tysięcy osób. Doktor Magdalena Rosińska z Narodowego Instytutu ZdrowiaPublicznego – PZH przekonuje, że liczba osób, która wykonała test, jest bardzo mała. Podkreśla, że mowa o jednorazowym badaniu, a w przypadku ryzykownego zachowania warto test powtórzyć.
Profesor Andrzej Horban – konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych podkreśla, że 80 procent zakażonych to mężczyźni. Przede wszystkim rośnie liczba zakażeń wśród mężczyzn utrzymujących kontakty seksualne z mężczyznami. W dużym stopniu dotyczy to również osób w wieku około 50 lat, którzy w kontaktach heteroseksualnych nie stosują środków zabezpieczających przed zakażeniem.
Szacuje się, że 30-35 tys.Polaków jest zakażonych HIV, a 50% z nich o tym nie wie i może nieświadomie zakażać. – Od 2001roku główną przyczyną zakażeń wirusem HIV są ryzykowne zachowania seksualne – seks bez zabezpieczeń, seks przygodny, z partnerami, o których niewiele wiemy. Trzeba też mieć na uwadze, że czynnikiem ryzyka są też inne choroby przenoszone drogą płciową – kiła, rzeżączka, choroby, które w coraz większym zakresie występują w Polsce – podkreśla Anna Marzec-Bogusławska, lekarz epidemiolog i dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.
– Od 1985 r. w Polsce wykryliśmy ok. 19 tys. zakażeń. Jednak szacuje się, że w naszym kraju z wirusem HIV żyje ok. 35 tys. osób. Stąd wynika, że przynajmniej połowa osób zakażonych nie zna swojego statusu serologicznego, czyli nie wie o swoim zakażeniu. Każdego dnia trzy osoby w Polsce dowiadują się, że są zakażone HIV – dodaje. Układ immunologiczny nosiciela ulega zniszczeniu. W wyniku tego procesu staje się bezbronny wobec każdej, najlżejszej nawet infekcji. Organizm staje się doskonałym środowiskiem dla zapalenia płuc, nowotworów, toksoplazmozy i innych chorób, które odbierają życie. Osoba zakażona HIV, wirusem upośledzenia odporności, nie musi mieć AIDS. Może zażywać leki, które zmniejszają tempo namnażania się wirusa i przedłużyć sobie życie. Aby tak było, wirus musi zostać wcześnie wykryty – dlatego warto się zbadać. Wczesne wykrycie wirusa HIV pozwala na objęcie zakażonego kompleksową opieką medyczną i zachowanie dobrego stanu zdrowia oraz – przede wszystkim – zachowanie życia.
Dzięki leczeniu też przerywamy dalszą transmisję zakażenia. Do końca grudnia trwa czwarta odsłona kampanii ?Sprawdź czy?. Po raz kolejny namawia się w niej poznaniaków do wybrania się na badanie. Jest ono bezpłatne, dyskretne, do przeprowadzenia ich nie potrzeba podawać danych personalnych.
W Poznaniu do badań zachęca Fundacja Simontonowski Instytut Zdrowia. Symbolem solidarności z osobami zarażonymi jest wstążka w kolorze czerwieni – jak krew. Krew to, obok seksu, jeden ze sposobów zarażenia się HIV – zwłaszcza w krajach o niskim poziomie higieny, ale też przy kontakcie z krwią osoby zakażonej. Aby wykonać badania, trzeba udać się do Punktu Konsultacyjno- Diagnostycznego przy ul. Dąbrowskiego 77 (budynek Nobel Tower, pokój 4.13, IV piętro). Punkt jest czynny w poniedziałki, czwartki i piątki w godzinach od 16:00 do 20.0

Sprawdź także

Docenią ławników

Spotkanie kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości z przedstawicielami Stowarzyszenia Ławników Polskich – Funkcja ławników w systemie wymiaru …