Najnowsze informacje
Strona główna / Temat Tygodnia / Święto Niepodległości czy Nienawiści Narodowej

Święto Niepodległości czy Nienawiści Narodowej

Policyjne Centrum Dowodzenia w Legionowie będzie koordynować pracę policjantów i zbierać informacje związane z zabezpieczeniem obchodów Święta Niepodległości w całym kraju. Do stolicy ściągnięci zostaną policjanci z kilku województw. Największe zainteresowanie – jak co roku – budzą jednak marsze warszawskie: prezydencki „Razem dla Niepodległej” i organizowany przez narodowców Marsz Niepodległości. Musimy być przygotowani na różne warianty, ale taka strategia przynosi efekty, bo bardziej świadomy swoich praw i obowiązków organizator lepiej wykonuje swoje zadania – dodał Sokołowski. – Działanie policyjne będą prowadzone w całym kraju. 11 listopada to nie tylko manifestacje w Warszawie, takich zgromadzeń, marszy, manifestacji będzie w całej Polsce wiele – powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski. Dodał, że już teraz policjanci zbierają informacje i ustalają osoby, które mogłyby stanowić ewentualne zagrożenie.
Największe zainteresowanie – jak co roku – budzą jednak marsze warszawskie: prezydencki „Razem dla Niepodległej” i organizowany przez narodowców Marsz Niepodległości. Musimy być przygotowani na różne warianty, ale taka strategia przynosi efekty, bo bardziej świadomy swoich praw i obowiązków organizator lepiej wykonuje swoje zadania – dodał Sokołowski.
To święto generuje różne emocje, u różnych osób – zaznaczył rzecznik.
„Żandarmeria Wojskowa- takie same uprawnienia jak policja” Od 10 do 12 listopada żołnierze Żandarmerii Wojskowej – na mocy zarządzenia – będą mieli takie same uprawnienia jak policjanci. Będą mogli np. wylegitymować każdą osobę, zatrzymać ją, a w razie uzasadnionego podejrzenia, że popełniła przestępstwo, dokonać kontroli osobistej, a gdy ktoś nie podporządkuje się ich poleceniom, zastosować środki przymusu bezpośredniego, a nawet – w określonych ustawą przypadkach – użyć broni palnej. „Biorąc pod uwagę doświadczenia policji z lat ubiegłych w zakresie zabezpieczenia obchodów należy zakładać, że występuje wysokie prawdopodobieństwo konfrontacyjnych zachowań skonfliktowanych środowisk oraz dążenie do wywoływania bójek i awantur przez grupy chuliganów dołączających do uczestników niektórych zgromadzeń. Marsz ominie „tęczę” i ambasadę rosyjską W tym roku, tak jak w latach ubiegłych, odbędzie się w Warszawie Marsz Niepodległości. Organizatorzy poinformowali, że tegoroczna trasa zostanie zmodyfikowana w stosunku do tych z lat ubiegłych, i manifestacja ominie m.in. „Tęczę” na placu Zbawiciela i ambasadę rosyjską. Wyruszy z Ronda Dmowskiego, przejdzie Alejami Jerozolimskimi, Mostem Poniatowskiego na Kamionek, pod obelisk upamiętniający Romana Dmowskiego. Według organizatorów w marszu weźmie udział od 50 do 100 tys. osób.
Marsz prezydencki
Po raz trzeci ulicami stolicy przejdzie prezydencki marsz „Razem dla Niepodległej”, który uczci pamięć zasłużonych dla niepodległości. Jego trasa przebiegnie od placu Piłsudskiego, przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie. W ubiegłym roku podczas Marszu Niepodległości podpalono m.in. budkę strażniczą przed ambasadą rosyjską oraz instalację „Tęcza” na pl. Zbawiciela, doszło też do burd przed skłotami przy ul. ks. Skorupki i Wilczej. W związku z incydentami marsz został przez stołeczny ratusz rozwiązany; zatrzymanych zostało ponad 70 osób.
Źródło:wp.pl

Sprawdź także

Fundusz Niesprawiedliwości

Wstrząs w Funduszu Sprawiedliwości. Resort unieważnia umowy Ministerstwo Sprawiedliwości unieważnia 23 umowy z Funduszu Sprawiedliwości …