Strona główna / Aktualności / Święto Polskiego Państwa Podziemnego

Święto Polskiego Państwa Podziemnego

Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska wzięła udział w obchodach 76. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, które odbyły się przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Wiejskiej. ? Jak co roku spotykamy się w tym miejscu i przypominamy ważne wydarzenia, bez których Polska nie byłaby takimwspaniałym krajem jakim jest w tej chwili ? mówiła marszałek Sejmu podczas uroczystości. Marszałek Kidawa-Błońska podkreślała znaczenie idei towarzyszących Polakom walczącym o niepodległość i ich niezłomność, która pozwoliła stworzyć Polskie Państwo Podziemne. Ilustracją tych postaw jest Znak Polski Walczącej ? kotwica ? i jego historia. ? W czasie okupacji niósł wiarę w niepodległość, a obecnie świadczy o ogromnym męstwie i poświęceniu ludzi walczących z hitlerowskim najeźdźcą. (…) Wszędzie gdzie istniały struktury Państwa Podziemnego ten symbol wzbudzał nadzieję na zwycięstwo, suwerenność i szybkie odzyskanie niepodległości przez naszą ojczyznę ? powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska. Marszałek Sejmu mówiła też o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego w skali świata. ? W żadnym innym okupowanym przez hitlerowców kraju nie istniały podziemne struktury państwowe ze sprawnie funkcjonującym rządem, administracją cywilną, szkolnictwem, wymiarem sprawiedliwości i organizacją wojskową ? zaznaczyła marszałek Kidawa-Błońska. Marszałek Sejmu złożyła hołd zaangażowanym w działalność w podziemnych strukturach i podziękowała za ich poświęcenie w obronie ojczyzny. W ramach uroczystości odbył się m.in. apel pamięci.
Zaproszone delegacje złożyły też kwiaty przed pomnikiem. W wydarzeniu wzięli udział m.in.: podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski, który odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski oraz wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz.
27 września obchodzimy Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Święto zostało ustanowione przez Sejm w drodze uchwały 11 września 1998 r. Data święta jest nieprzypadkowa ? 27 września 1939 r., w obliczu kapitulacji stolicy, powstała pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa ? Służba Zwycięstwu Polski. Zapoczątkowało to powstanie Polskiego Państwa Podziemnego ? fenomenu na skalę światową, który nigdy i nigdzie nie miał odpowiednika. W uchwale podkreślono, że oprócz pionu wojskowego ? Armii Krajowej ? i współpracujących z nią innych formacji Polski Walczącej, w ramach Polskiego Państwa Podziemnego działał parlament, a tajne struktury obejmowały też sprawy wewnętrzne, oświatę i kulturę, wymiar sprawiedliwości oraz komórki przygotowujące akty legislacyjne dla przyszłego niepodległego państwa. ? Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża szczególną wdzięczność i szacunek twórcom, ofiarnym działaczom podziemnych struktur Państwa Polskiego, a także tym wszystkim, którzy w wyjątkowo trudnych warunkach, z narażeniem własnego życia walczyli o niepodległość Ojczyzny ? napisano w dokumencie.

Sprawdź także

Sądowe roszady w Poznaniu

Minister Adam Bodnar powołał właśnie troje nowych prezesów w sądach w Poznaniu. Tutejsze i krakowskie …