Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Szczególna rola sędziego

Szczególna rola sędziego

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wręczył w ubiegłym tugodniu akty powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego. Tym razem nominacji nie uzyskał żaden sędzia z Wielkopolski. – Sędzia to nie tylko prawnik, to także funkcjonariusz państwa? podkreślił prezydent. Zwracając się do sędziów prezydent zachęcał do pilnowania… ? zarówno we własnych szeregach ? zasad etycznych, wrażliwości na wypełnienie wszystkich wymogów państwa prawnego, jak i do pilnowania w sposób szczególny elit publicznych, państwowych, społecznych. ? Bo ich zachowanie może albo resztę demoralizować, albo czynić lepszymi, bardziej zorientowanymi? zaznaczył. – Z tym też nie jest dobrze, jak się słyszy, że ci, którzy stanowią prawo, po prostu nie wiedzą rzeczy podstawowych: że nie wolno bić człowieka bezkarnie, że nie wolno bić przedstawiciela państwa, jakim jest policjant czy prywatna osoba – kamienicznik, czy nie wiedzą tego, że nie wolno stanowiska publicznego wykorzystywać dla interesów własnych czy własnej partii politycznej – powiedział.
W ocenie Bronisława Komorowskiego, zawód sędziego jest to zawód szczególnej odpowiedzialności wyrażającej się w posiadaniu umiejętności odróżniania dobra od zła i decydowaniu o losach ludzkich ? często ludzi bardzo różnych, czasami dramatycznie złych, czasami dramatycznie zapętlonych. – Zawód sędziego obejmuje niesłychanie ważny obszar działania kształtujący naszą polską wrażliwość, nasze polskie zrozumienie tego, czym jest prawo ? zaznaczył. Powołując się na filozofię św. Tomasza z Akwinu Bronisław Komorowski wskazywał, że prawo jest efektem rozumu, jest wymyślone przez tych, którzy pełnią władzę, ale wymyślone i wdrażane z myślą o dobru wspólnym. – To jest szczególny rodzaj narzuconych ograniczeń po to, aby wszystkim było lepiej, aby wszyscy mogli się czuć bezpieczni, aby wszyscy wiedzieli, że czyny złe spotykają się z karą, a dobre z nagrodą ? podkreślił.

Sprawdź także

Quo vadis Temido RP

Konferencja naukowa „Oddając głos sędziom i prokuratorom. Postulaty środowiska sędziowskiego i prokuratorskiego co do przyszłego …