Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / „Szczepimy, bo myślimy”

„Szczepimy, bo myślimy”

Obywatelski projekt ustawy „Szczepimy, bo myślimy” trafił do marszałka Sejmu w czwartek 6 grudnia. Projekt poparła Naczelna Rada Lekarska.

Zakłada on wprowadzenie punktów za szczepienie dzieci, jako jednego z kryteriów przy przyjęciu do publicznych przedszkoli i żłobków. Jak mówił jeden z autorów projektu Marcin Kostka, to „nie ma być kara”, tylko „forma edukacji” i „zachęta do dyskusji na temat szczepień i ich konieczności”. Projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw został przygotowany w ramach obywatelskiej inicjatywy „Szczepimy, bo myślimy”. Trafił do marszałka Sejmu w czwartek 6 grudnia.
Jej ideą jest wprowadzenie kryterium dla rodziców ubiegających się o miejsce w publicznym żłobku lub przedszkolu dla swojego dziecka, którym byłaby konieczność przedłożenia zaświadczenia o posiadaniu obowiązkowych szczepień ochronnych, ewentualnie zaświadczenia potwierdzającego przeciwwskazania do przeprowadzenia szczepień.
Naczelna Rada Lekarska popiera inicjatywę
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja powiedział, że popiera tą „wspaniałą inicjatywę”. – Dlaczego ją popieramy? Obowiązkiem środowiska lekarskiego jest ochrona życia i zdrowia zwłaszcza naszych dzieci. Przyjmowanie do placówek oświatowych dzieci nieszczepionych zagraża dzieciom szczepionym, a zwłaszcza dzieciom nieszczepionym, które z różnych innych powodów nie mogą być szczepione, chociażby z powodu chorób odpornościowych, wad serca i wielu innych – wyjaśniał Matyja. – Naczelna Rada Lekarska od dawna ostrzegała przed propagowaniem zniesienia obowiązkowości szczepień ochronnych. Zniesienie tej obowiązkowości doprowadziłoby do powrotu epidemii, które nasi przodkowie przeżyli. Nie chcemy, żeby to się powtórzyło – podkreśla (http://www.tvn24.pl)

Sprawdź także

Bezprecedensowy list

Trybunał Konstytucyjny opublikował 16 listopada bezprecedensowy list sędziego Bartłomieja Sochańskiego do sędziów trybunalskich w reakcji na publikację …