Strona główna / Aktualności / Szkolne warsztaty sprawiedliwości

Szkolne warsztaty sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości ? Jarosław Gowin, minister Edukacji Narodowej ? Krystyna Szumilas, Maciej Bobrowicz ? prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, Tomasz Janik ? prezes Krajowej Rady Notarialnej, Irena Kamińska ? prezes Stowarzyszenia Sędziów ?Themis? oraz Krzysztof Józefowicz , prezes Sądu Apelacyjnego w Poznaniu podpisali porozumienie dotyczące
edukacji prawnej młodzieży.
To kolejne już porozumienie dotyczące poszerzania świadomości prawnej młodzieży. Tym razem reguluje ono współpracę przy programie edukacji, który rozpocznie się w drugim semestrze roku szkolnego 2012/2013 i będzie trwał do zakończenia roku szkolnego 2013/2014. W dokumencie wszyscy Partnerzy zobowiązali się do współpracy w zakresie realizowania, rozwijania i promowania programu edukacji prawnej.
– Przede wszystkim chciałbym wszystkim Państwu bardzo podziękować za przystąpienie do naszej inicjatywy. Część z Państwa ? jak samorządy radców, notariuszy czy Stowarzyszenie ?Themis? – współpracuje z nami w zakresie edukacji prawnej od kilku lat. Po raz pierwszy witamy dzisiaj w tym gronie Prezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu ? powiedział w trakcie spotkania Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin. – Niezwykle doceniam Państwa udział w tej ? naszym zdaniem ? potrzebnej i skutecznej akcji, jaką jest poszerzanie świadomości prawnej wśród młodzieży. O tym jak bardzo jest potrzebna i oczekiwana świadczy fakt, że każdego tygodnia do Ministerstwa Sprawiedliwości zgłaszają się kolejne szkoły z całej Polski, które chcą przystąpić do naszej edukacyjnej kampanii – dodał. Program będzie realizowany poprzez prowadzenie wykładów/lekcji z zakresu prawa.
Ministerstwo Sprawiedliwości, mając na uwadze potrzebę poszerzania świadomości prawnej, od prawie trzech lat zaangażowane jest w program edukacji prawnej. Część zadań w tym zakresie inicjuje samodzielnie, część we współpracy z partnerami (m.in. samorządami prawniczymi), część ? finansowanych jest ze środków zewnętrznych. Ponadto, niejako obok lekcji organizowanych wraz z przedstawicielami samorządów prawnych, w 2010 r. – w ramach realizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektu ?Ułatwianie dostępu do Wymiaru Sprawiedliwości? (Priorytet V PO KL), współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego), ponad 7 tysięcy uczniów szkół średnich oraz przeszło 1700 studentów poznawało tajniki wiedzy prawnej, uczestnicząc w spotkaniach edukacyjnych poświęconych tematyce przestrzegania prawa i uświadomienia konsekwencji jego łamania.
W trakcie blisko 120 spotkań poruszone zostały zagadnienia dotyczące: praw ofiar przestępstw, zapobiegania i zwalczania przemocy wobec dzieci i młodzieży, bezpieczeństwa w Internecie, obowiązku wynikającego z bycia świadkiem w sądzie oraz problematyki związanej z organizacją i funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości. Młodzież akademicka zapoznała się z prawami i obowiązkami świadków oraz ofiar przestępstw, jak również z procedurami mediacyjnymi, jako alternatywną metodą rozwiązywania sporów. Poruszane zostały również zagadnienia dotyczące zagrożeń, jakie niesie za sobą zażywanie dopalaczy i innych niebezpiecznych dla zdrowia substancji.
Realizowane spotkania zostały ocenione wysoko przez ich uczestników. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wystawili im ogólną notę 4,76 (w skali od 1 do 5), zaś studenci ? 4,33. Aż 90,41 proc. uczniów i 78 proc. studentów uznało, że dzięki zajęciom pogłębili wiedzę na temat funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Dodatkowo, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, Ministerstwo Sprawiedliwości zainicjowało działania informacyjno-edukacyjne, których podstawowym celem jest podniesienie poziomu wiedzy na temat funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz przysługujących obywatelom praw.
W ramach działań podejmowanych przez resort szczególne miejsce zajęły także potrzeby najmłodszych obywateli – dzieci. We współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje wydano poradniki ?Będę świadkiem w sądzie?, skierowane do tej grupy odbiorców. Poradnik stanowi doskonały materiał, który może służyć pomocą zarówno osobom prowadzącym przesłuchania, jak i dzieciom oraz młodzieży. W publikacji opisano – w przystępny dla dziecka sposób ? m.in. zadania świadka, wygląd pokoju przesłuchań, przebieg rozprawy sądowej i wydarzenia po jej zakończeniu. Publikacja z jednej strony zapobiega wtórnej wiktymizacji ?małego? świadka, z drugiej – usprawnia procedurę zbierania materiału dowodowego. Kolejna, wydana przez Ministerstwo Sprawiedliwości, broszura to: ?Prawa i obowiązki obywatela w sądzie i prokuraturze?. Poradnik składa się z trzech części: ?Obywatel w postępowaniu cywilnym?;
?Obywatel w postępowaniu karnym;
?Obywatel w postępowaniu sądowoadministracyjnym?.
Ministerstwo Sprawiedliwości na swojej stronie internetowej (www.ms.gov.pl) uruchomiło specjalną zakładkę ?EDUKACJA PRAWNA? (http://ms.gov.pl/pl/edukacja-prawna/ ), gdzie szkoły wypełniając formularz aplikacyjny mogą zgłaszać się do programu organizowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości spotkań edukacji prawnej. Program jest bezpłatny. Obecnie Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje się do realizacji projektu ?Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu?, odbywającego się w ramach Programu Operacyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości ?Budowanie potencjału instytucjonalnego i współpraca w obszarze wymiaru sprawiedliwości/Poprawa skuteczności wymiaru sprawiedliwości?, współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego. W ramach w/w projektu w 150 gimnazjach i 150 szkołach ponadgimnazjalnych na terenie całego kraju zrealizowane zostaną specjalne warsztaty nt. funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości

Sprawdź także

Bezprawność neoKRS

NeoKRS łamie europejskie standardy. Europejski Instytut Prawa ELI o konieczności zapewnienia niezależności rad sądownictwa od …