Najnowsze informacje
Strona główna / Temat Tygodnia / Szok po wyroku NSA

Szok po wyroku NSA

NSA: Konstytucja nie zabrania ślubu osobom tej samej płci

Zgodnie z prawem. Jakub Kwieciński i Dawid Mycek pobrali się pięć lat temu w Portugalii. Aktywnie działają na rzecz mniejszości seksualnych w Polsce i właśnie usłyszeli w Naczelnym Sądzie Administracyjnym wyrok, który stwierdza, że w Konstytucji nie istnieje zakaz małżeństw jednopłciowych. „To historyczne słowa obalające mit powtarzany przez prawą stronę od lat. Dziś sąd rozprawił się z tym kłamstwem ostatecznie” — powiedzieli Jakub i Dawid.

Nullum crimen sine lege. Zobaczyliśmy tu w działaniu łacińską zasadę „czego prawo nie zakazuje, jest dozwolone”. NSA stwierdził, że art. 18 Konstytucji, opisujący instytucję małżeństwa „nie przesądza o niemożliwości prawnego uregulowania związków osób tej samej płci (…) omawiany przepis Konstytucji nie zabrania ustawowego uregulowania związków jednopłciowych.”

Będzie papier. Wyroki NSA nie podlegają zaskarżeniu, więc Urząd Stanu Cywilnego w Warszawie będzie teraz musiał dokonać tzw. transkrypcji aktu małżeństwa z Madery, potwierdzając w ten sposób zawarcie ważnego również w Polsce związku małżeńskiego Jakuba i Dawida.

Źródło:onet.pl

Jak opisuje Dziennik Gazeta Prawna, konstytucja rzeczywiście nie stoi na przeszkodzie do zawarcia związku małżeńskiego przez pary jednopłciowe. Problemem są jednak inne ustawy. Zdaniem DGP, orzeczenie NSA ma wymiar symboliczny i tak naprawdę niewiele zmienia w kwestii możliwości zawierania małżeństw przez dwie osoby tej samej płci. Przeszkodą wciąż jest polski system prawny. Zmiany musiałyby zajść w ustawie, ale obecnie ani partia rządząca, ani opozycja nie szykują się do wprowadzenia zmian, które na pewno podzieliłyby społeczeństwo.

Źródło: epoznan.pl

Sprawdź także

Równią pochyłą w dół

Światowy Indeks Praworządności. Pięć krajów UE za Polską Premier Mateusz Morawiecki w Brukseli, 20 października …