Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / Ta cisza zastanawia

Ta cisza zastanawia

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia wystosowało list otwarty w obronie sędziowskiej niezawisłości. Jeden z filarów polskiej państwowości – niezawisłe sądownictwo czuje się zagrożone i nic. W mediach i papierowych, i elektronicznych o sprawie listu nic się nie mówi. Niepokojący to symptom. Kiedy niezawiśli sędziowie staną się klasycznymi urzędasami, może być za późno.

Już w tej chwili sędziowie żyją w cieniu tzw. ?numerków?. Nie, nie chodzi o pozycje seksualne, ale liczbę spraw, którą dany sędzia załatwił, to znaczy czy wydał wyrok, i w jakim czasie, i czy wyrok nie był czasami zaskarżony. Nie jestem pod zbyt wielkim wrażeniem pracy sędziów. Wiele spraw mogliby z całą pewnością załatwiać szybciej, ale rozumiem też ich argumenty, że czasami szybciej nie można. Prawo do obrony czasami bywa nadużywane przez strony procesowe, a sąd nie ma mechanizmów, aby to ukrócić. Rozumiem, że sędzia może być przytłoczony sprawami, które trafiają do jego decernatu, ale trzeba też sobie powiedzieć, że nieustanne zwiększanie liczby sędziów jest także nie do pomyślenia.
A zatem z jednej strony starania ministerstwa, które chce dyscyplinować sędziów ustalając ?limity? spraw, z drugiej strony żądania sędziów, którzy nie chcą zamienić się w urzędników ?załatwiających? kolejne numerki, a nie rozpoznający ? jak przystało niezawisłym sędziom -daną sprawę.
Klincz? Chyba pozorny. Za dużo tutaj niedomówień i zaszłości, to znaczy nierozwiązanych po myśli sędziów kwestii socjalno-bytowych sprzed lat. Postulowany przez sędziów ?okrągły stół? w sprawie sądownictwa wydaje się chyba najlepszym rozwiązaniem w tej trudnej sytuacji, bo od problemu uciec nie można.

Sprawdź także

Antysemici z PiS

Europoseł Grzegorz Braun, były premier Mateusz Morawiecki i byli ministrowie z jego rządu Piotr Glińśki …