Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Ta swastyka nie propaguje faszyzmu

Ta swastyka nie propaguje faszyzmu

Prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie propagowania ustroju faszystowskiego poprzez umieszczenie na plakacie reklamowym symbolu swastyki.

Do Prokuratury Rejonowej Poznań Stare Miasto wpłynęło zawiadomienie Norberta N. oraz telefoniczna interwencja Ireneusza T., którzy kwestionowali legalność plakatu reklamowego wywieszonego na ścianie kamiennicy przy ulicy Wronieckiej w Poznaniu, a promującego wystawę sztuki.
Plakat zawierał reprodukcję kompozycji włoskiego artysty stanowiącej collage symbolu swastyki i postaci nagiej kobiety z głową bohatera filmów animowanych. Ustalono, że zamiarem osób decydujących o umieszczeniu plakatu z symbolem faszystowskim była wyłącznie chęć wzbudzenia zainteresowania wystawą. Kwestionowany plakat, zawiera elementy pracy zawodowego artysty Maxa Papeschiego, która została stworzona jako wyraz jego odczuć i zapatrywań na współczesne społeczeństwo.
Okolicznością wyłączającą karalność zachowania polegającego na prezentowaniu symboliki faszystowskiej jest działanie w ramach działalności artystycznej. Zatem okoliczność wywieszenia bilbordu reklamowego zawierającego m.in. symbol swastyki, z uwagi na inne niż chęć propagowania ustroju faszystowskiego intencje osoby odpowiedzialnej za jego wywieszenie nie wyczerpuje znamion przestępstwa z art. 256 k.k., jak też jakiekolwiek innego przestępstwa opisanego w obowiązujących przepisach karnych.

Sprawdź także

Polska Temida kona

Zajmujemy 25 miejsce (na 27 państw) w UE pod względem niezależności sądownictwa. Prawie 60% badanych …