Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / Tajna umowa TVP i Kleru

Tajna umowa TVP i Kleru

23 września br. Telewizja Polska i Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski zawarły ze sobą porozumienie na temat wzajemnej współpracy przez oba podmioty. Dziennikarze Gazeta.pl, bezskutecznie, próbowali zapoznać się z tym dokumentem. Dostępne w mediach informacje dotyczące umowy są bowiem bardzo ogólnikowe.

I tak np. na stronie TVP pojawił się tylko krótki komunikat, wraz ze zdjęciem, szybko zresztą usunięty. Wiadomo z niego, że TVP zgodziło się na transmitowanie w stacjach TVP1 codziennej mszy świętej oraz w TVP 3 Koronki do Miłosierdzia.

Jaki był koszt pieniężny/polityczny zawarcia porozumienia? Niestety, nie wiadomo. Ani Telewizja Polska, ani KEP nie udostępniły Gazeta.pl treści wzajemnej umowy.

„Sekretariat KEP nie jest upoważniony w tej chwili przez drugą stronę do jednostronnego udostępniania tekstu. Zostanie on opublikowany zgodnie z obowiązującymi procedurami, wraz z innymi dokumentami prawnymi, w kolejnym tomie Akt KEP za rok 2020” – przekazało Biuro Prasowe KEP.

Z odpowiedzi wynika, że umowa i tak jest dostępna publicznie… Odmowa jej udostępnienia dziennikarzom jest więc dość zaskakująca.

W podobny sposób postąpiła Telewizja Polska, przesyłając dziennikarzom pismo, w którym wymieniono powody, dlaczego dokument nie może zostać ujawniony, „Uzyskanie przed podmiot konkurencyjny informacji o niniejszym porozumieniu umożliwiłoby innym podmiotom, w tym podmiotom konkurencyjnym, oszacowanie na jego podstawie, jaki budżet na programy katolickie przeznacza TVP. Uzyskanie niniejszych informacji może wpływać na wzmocnienie pozycji rynkowej tego konkurenta, jednocześnie osłabiając na nim pozycję TVP S.A.” – podała TVP.

Czy jednak, rzeczywiście, inne stacje, jak np. TVN czy Polsat, byłyby zainteresowane podważaniem pozycji TVP poprzez emitowanie u siebie mszy świętych (sic!)? Co więc w treści porozumienia ukrywają TVP i władze polskiego episkopatu…?

Źródło: gazeta.pl

Sprawdź także

Kto do TSUE

Kadencja sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej  z ramienia Polski – prof. dr hab. Marka Safjana, …