Strona główna / Szczypta soli / Tajne zarobki

Tajne zarobki

?Dziennik. Gazeta Prawna? informuje, że Związek Gmin Wiejskich chce utajniać majątki radnych. Samorządowcy uważają, że elity byłyby lepsze, gdyby nie musiały zdradzać szczegółów dotyczących swoich pieniędzy. Związek Gmin Wiejskich, chce zwolnić radnych, wójtów, burmistrzów oraz prezydentów z obowiązku składania oświadczeń majątkowych. Ma to poprawić jakość lokalnych elit politycznych.

? To krok wstecz w budowaniu standardów demokratycznych ? alarmuje Grażyna Kopińska, ekspert do spraw walki z korupcją z Fundacji Batorego. ? Przecież nie każdy chce ujawniać swój majątek. A często są to ludzie bardzo kreatywni, którzy mogliby pomóc w rozwoju lokalnych społeczności, miast, wsi, gmin ? mówi Mariusz Poznański, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich.
Oto dwa bieguniowe standardy. Niepokoi, że dopiero co zdobyte cywilizacyjne zdobycze już mają swoich oponentów. Nie do przyjęcia są argumenty, że utajnienie zarobków samorządowców spowoduje wzrost ich aktywności. To jakaś bzdura. Tylko pełna transparentność poczynań wszystkich ludzi mających władzę, w tym ich zarobki, są rękojmią prawdziwej demokracji. Szkoda, że wójt Poznański i inni chcą to zmienić. Gdy nie będzie oświadczeń, to jak sprawdzić skąd te nowe samochody, domy i nieruchomości samorządowców. Z pensji? Niebawem samorządowe wybory, warto o tym pamiętać.

Sprawdź także

Czytać ze zrozumieniem

Pegasus legalny! – zatriumfował na portalu X były pisowski wiceminister służb specjalnych Maciej Wąsik, zarządzając …