Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Taksówkarze idą na ugodę

Taksówkarze idą na ugodę

Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin spotkał się z przedstawicielami korporacji taksówkarskich i samorządu Warszawy. Tematem rozmowy był przygotowany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy deregulującej dostęp do niektórych zawodów, w tym profesji taksówkarza. Sprawa dotyczy i innych polskich miast. Zgodę wyraził samorząd miejski Poznania.
Podczas spotkania ustalono wspólne stanowisko w kwestii szkoleń i egzaminów dla taksówkarzy i licencji taksówkarskich. Decyzje o przeprowadzaniu szkolenia i egzaminu przekazana zostaje Radom Gmin, które mogą w uchwałach, w zależności od sytuacji w danych gminach, określić m.in. częstotliwość egzaminów (ale nie rzadziej, niż raz w roku), program szkolenia w wymiarze nieprzekraczającym 20 godzin, sposób powoływania komisji egzaminacyjnej i egzaminowania, zakres wiedzy wymagany na egzaminie oraz koszty szkolenia i egzaminowania ( łączna ich wartość nie może przekroczyć 50 proc. płacy minimalnej).
O ile gminy nie podejmą uchwały o egzaminie, licencje taksówkarską otrzyma każda osoba, które nie była karana za przestępstwa umyślne przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, wiarygodności dokumentów lub środowisku, przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, posiada prawo jazdy, odpowiedni samochód i badania lekarskie. ?Bardzo się cieszę z porozumienia, które udało nam się dzisiaj osiągnąć w kwestii deregulacji zawodu taksówkarza. To pokazuje, że konsultacje i dialog pozwalają na osiągnięcie rozwiązań korzystnych dla wszystkich stron ? ? powiedział podczas spotkania Minister Jarosław Gowin. Z kolei Michał Olszewski, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy zapewnił, że te ustalenia akceptowane są nie tylko przez samorząd Warszawy, ale także władze Wrocławia i Poznania.

Sprawdź także

Docenią ławników

Spotkanie kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości z przedstawicielami Stowarzyszenia Ławników Polskich – Funkcja ławników w systemie wymiaru …