Najnowsze informacje

Temida chce edukować

Ministerstwo Sprawiedliwości wydało publikację ?Spotkania edukacyjne w szkołach średnich i wyższych dotyczące funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości?, w której podsumowało blisko 120 spotkań edukacyjnych, jakie odbyły się na terenie całego kraju w ramach projektu ?Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości?. Wzięło w nich udział ponad 7 tysięcy uczniów. Już w czerwcu nakład 2100 egzemplarzy trafi do szkół biorących udział w projekcie oraz kuratoriów na terenie całej Polski. Na spotkaniach poruszone zostały zagadnienia dotyczące: praw ofiar przestępstw, zapobiegania i zwalczania przemocy wobec dzieci i młodzieży, bezpieczeństwa w Internecie, obowiązku wynikającego z bycia świadkiem w sądzie oraz problematyki związanej z organizacją i funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości.
Młodzież akademicka zapoznała się z prawami i obowiązkami świadków oraz ofiar przestępstw, jak również z procedurami mediacyjnymi, jako alternatywną metodą rozwiązywania sporów. Poruszane zostały również zagadnienia dotyczące zagrożeń, jakie niesie za sobą zażywanie dopalaczy i innych substancji niebezpiecznych dla zdrowia Najciekawszym elementem spotkań, zdaniem uczniów oraz ?obserwatorów?, była symulacja rozprawy sądowej w sprawie karnej dotyczącej przestępstwa rozboju, podczas której uczestniczący otrzymali konkretne role do odegrania: oskarżonego, prokuratora, adwokata, świadka czy policjanta. W ten właśnie praktyczny i nowoczesny sposób, młodzież otrzymała solidną dawkę wiedzy z zakresu prawa.
Scenariusz spotkań edukacyjnych ukierunkowany był na praktyczną stronę omawianych zagadnień. Każdy z trzech realizowanych programów dostosowany został do potrzeb i poziomu uczestników, odnosząc się do rzeczywistych problemów dziejących się w zakresie omawianego procesu tj. sprawy sądowej czy np. mediacji. Całą publikację poświęconą podsumowaniu spotkań edukacyjnych znajdą Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl
Spotkania edukacyjne to jedno z kilku zadań realizowanych w ramach prowadzonego projektu ?Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości? współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Sprawdź także

Fakty i mity o Komornikach

Komornik sądowy – postrzeganie społeczne a rzeczywistość prawna Adw. Przemysław Rosati, prezes NRA, wziął udział …