Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Teraz ruch prezydenta

Teraz ruch prezydenta

Sędzia Sądu Apelacyjnego w Krakowie Andrzej Seremet i prokurator krajowy Edward Zalewski – to wybrani przez Krajową Radę Sądownictwa kandydaci na stanowisko prokuratora generalnego. Kandydowało 16 osób: 11 prokuratorów i pięciu sędziów. Ostatecznego wyboru dokona prezydent Lech Kaczyński; ma na to dwa miesiące.

Seremet otrzymał 15 głosów członków KRS, Zalewski – 13 głosów. W głosowaniu brało udział 24 członków KRS. Trzecie miejsce zajęła sędzia Krystyna Mielczarek (członkini KRS), która uzyskała osiem głosów, czwarte miejsce zajął prokurator Zbigniew Woźniak z czterema głosami. Piąty był prezes Sądu Apelacyjnego w Szczecinie Tadeusz Haczkiewicz, który uzyskał trzy głosy.
Polska Agencja Prasowa ustaliła, że żadnego głosu nie uzyskali prokuratorzy: Jerzy Engelking, Kazimierz Olejnik i Bogdan Święczkowski. Po wyborze z wiadomością o kandydatach przewodniczący KRS Stanisław Dąbrowski i sędzia Ewa Stryczyńska, która jest przedstawicielem prezydenta w Radzie, osobiście udali się do Lecha Kaczyńskiego, by przedłożyć mu wyniki głosowania. „Pan prezydent przyjął tę informację do wiadomości” – oświadczył prezydencki minister Paweł Wypych, nie informując, jaka była reakcja. Nie ujawnił tego także sędzia Dąbrowski.

Sprawdź także

Świrski przegrał z TOK FM

Sąd nie zgodził się na ukaranie stacji za krytykę podręcznika „Historia i Teraźniejszość” prof. Wojciecha …