Strona główna / Aktualności / Themis też będzie edukować

Themis też będzie edukować

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski oraz Prezes Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Themis ? sędzia NSA Irena Kamińska podpisali porozumienie dotyczące współpracy w zakresie promowania i rozwijania edukacji prawnej. Szef resortu podziękował członkom stowarzyszenia za poparcie inicjatywy i zaangażowanie się w edukację prawną. Sędziowie na pewno swoja wiedzą i doświadczeniem przyczynią się do uatrakcyjnienia programu i jeszcze większego merytorycznego poziomu zajęć ? powiedział Krzysztof Kwiatkowski. ? Przyłączenie się Stowarzyszenia Themis do naszego programu, to dowód na to, że rozpoczynając program edukacji prawnej zrobiliśmy to na co czekało wiele osób ? dodał.
Stowarzyszenie Sędziów ?Themis? to kolejna organizacja, która dołącza do realizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości programu edukacji prawnej. Jako pierwszy do inicjatywy przyłączył się samorząd radców prawnych. W ostatnich tygodniach akcję poparli także m.in.: Rzecznik Praw Dziecka oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. W realizację programu zaangażowało się również Wydawnictwo Pedagogiczne ?Operon? – o czym na bieżąco informował ?poprawny?.
Przedmiotem podpisanego z Themis porozumienia jest kontynuacja programu praktycznej nauki prawa. Program będzie kontynuowany w roku szkolnym 2011/2012 i będzie skierowany do zainteresowanych gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych na terenie Łodzi, Krakowa, Poznania, Płocka, Radomia, Opola oraz w miarę możliwości na terenie całego kraju.
Celem programu jest przede wszystkim poszerzenie świadomości prawnej dzieci i młodzieży, zapoznanie ich z zasadami porządku prawnego oraz przekazanie im praktycznej wiedzy prawniczej. – Cel programu zostanie zrealizowany w szczególności poprzez organizację zajęć lekcyjnych w szkole oraz poprzez m.in.: wizyty w sądach ? powiedział minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. W podpisanym porozumieniu szef resortu zobowiązał się do udzielenia wszelkiej koniecznej pomocy przy realizacji programu oraz do współpracy przy ustalaniu programu wykładów. Stowarzyszenie Themis zobowiązało się natomiast do m.in.: wyznaczenia przedstawicieli, którzy poprowadzą zajęcia z uczniami wybranych szkół. Pomoc członków stowarzyszenia w tym zakresie będzie świadczona pro bono. Młody człowiek, kończący szkołę średnią powinien posiadać wiedzę umożliwiającą sprawne funkcjonowanie w nowoczesnym społeczeństwie. Zamiast z cechami języka aktów prawnych, należy go zapoznać z podstawowymi przepisami prawa regulującymi codzienne problemy.

Sprawdź także

PAD-aleć blokuje NSA

Prezydent chce, by TK zbadał, czy NSA może oceniać ważność prezydenckich powołań sędziowskich We wniosku …