Strona główna / Moja kancelaria / To adwokacka powinność

To adwokacka powinność

Adwokat Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej: europejscy adwokaci mają prawo pytać o praworządność w Polsce .
Nie ma nic niestosownego we wskazywaniu przez zagranicznych adwokatów wad w polskim wymiarze sprawiedliwości, które mogą utrudnić przeprowadzenie uczciwego procesu wobec ich klientów.
Krzysztof Sobczak: W informacjach o pytaniu skierowanym przez irlandzki sąd do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie praworządności w Polsce na czoło w sposób oczywisty wybiło się nazwisko sędzi, która o tym zdecydowała. Ale w tle jest adwokat, który taki wniosek zgłosił. Czy jako polski patriota ma pan za złe irlandzkiemu koledze, że postawił w tak trudnej sytuacji nasze państwo?
Jacek Trela: Nie patrzę na to w kategoriach patriotyzmu i ewentualnego działania na szkodę Polski, ponieważ adwokat ma przede wszystkim występować w obronie interesów swojego klienta. Musi podjąć wszelkie działania na jego rzecz, również zakwestionować takie sprawy, które w jego ocenie mogą zagrażać interesom tego klienta. Nie ma więc nic niestosownego we wskazaniu wad w polskim wymiarze sprawiedliwości, które mogą utrudnić przeprowadzenie uczciwego procesu.
– Zaskoczył pana ten wniosek irlandzkiego adwokata i decyzja sądu?
– Nie zaskoczył, bo to wcześniej czy później musiało się stać. W Irlandii lub gdzieś indziej. Już prawie rok temu na Kongresie Prawników Polskich w Katowicach przewidywał to Koen Lenaerts, prezes Trybunału Sprawiedliwości UE, który mówił właśnie o tym, że Polska jest w systemie prawa europejskiego i nie da się wyjąć z niego jednego kraju. Jak podkreślał, to miałoby negatywny wpływ nie tylko na interesy Polaków, ale także na obywateli innych państw członkowskich. Nie ma na to zgody ze strony społeczności europejskiej – podkreślał. Albo wszyscy uczestniczą w tym systemie, albo będzie on ulegał destrukcji.
Cała rozmowa na stronie adwokatura.pl

Sprawdź także

Herakles czy Syzyf

Wojciech Sadurski: Herakles czy Syzyf? O dziedzictwie ustawowego bezprawia w postautokratycznej Polsce – List z …