Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / III Tour de Konstytucja

III Tour de Konstytucja

4 czerwca w Buku, o godzinie 16 w Parku Sokoła, Dobieżyńska 27 nastąpi Inauguracja Tour de KonstytucjaPL 2023. Panel: Działajmy lokalnie myślmy globalnie – czyli jak przekonać sąsiada do głosowania?

III edycja Tour de Konstytucja jest kontynuacją obywatelskiej działalności edukacyjno – informacyjnej prowadzonej od dwóch lat przez Fundację Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych. Obecnie ma ona na celu przybliżanie istoty praworządności i zasad demokracji w świetle nadchodzących wyborów parlamentarnych oraz zaangażowania obywateli do szerokiego w nich udziału. Obecna sytuacja polityczna oraz znaczące osłabienie demokracji w Polsce, wymusza zdecydowane działania obywatelskie. W nadchodzących wyborach każdy obywatel Polski powinien być świadomy swoich praw wyborczych, a co za tym idzie, możliwości kontroli wyborów z jego udziałem. Chcemy, aby każdy z nas, bez względu na poglądy polityczne, mógł otrzymać szczegółowe i wyczerpujące odpowiedzi na pytania dotyczące mechanizmu wyborczego.

Większość społeczeństwa wie, że może wziąć udział w wyborach, ale już nie do końca orientuje się lub nie jest przekonana o wartości bezpośredniego zaangażowania w ich proces. Rzadko kto zna treść Konstytucji RP art. 60 do art. 63 , które są kluczowymi podczas podejmowania tak istotnych decyzji jak wybory czy referenda, ale też możliwości uzyskiwania informacji o osobach publicznych. Doświadczenia jakie pozyskaliśmy w ostatnich dwóch latach naszej aktywności obywatelskiej, prowadzonej bezpośrednio w przestrzeni publicznej pokazały, jak dużo jeszcze jest do zrobienia w tym zakresie. Szeroko pojęta edukacja obywatelska na wielu jej płaszczyznach ma dziś ogromne zaległości, a ich naprawienie to trudna praca u podstaw, do wykonywania której także trudno znaleźć pracowników.

Naszym celem jest dotarcie do możliwie najszerszej grupy osób posiadających prawo wyborcze, ale nie tylko. Dzisiejsi młodzi obywatele, którzy są jeszcze przed ukończeniem 18 roku życia także, albo w szczególności, potrzebują konkretnych informacji opartych na prawie zapisanym w Konstytucji RP. Inicjatywę współtworzyć będą środowiska prawnicze jak: Adwokatura Polska, Krajowa Izba Radców Prawnych, Obserwatorium Wyborcze, środowiska uniwersyteckie, sędziowie i prokuratorzy oraz organizacje obywatelskie. W sumie to około 500 aktywnych współorganizatorów projektu.

Współpraca wszystkich środowisk przebiegać będzie bezpośrednio w terenie jak i poprzez cykliczne spotkania on-line. Celem naszych działań jest poszerzenie świadomości obywatelskiej w zakresie aktywności wyborczej. Poprzez merytoryczne spotkania oparte na prawie wyborczym oraz realne przykłady działania komisji wyborczych i sposobu pracy obserwatorów wyborczych, obywatele będą dobrze przygotowani do sprawowania wspomnianych funkcji, przez co liczba bezpośrednio zaangażowanych wzrośnie.

Sprawdź także

Wybraliśmy samorządy

PiS oczywiście przegrał te wybory, jeśli przez przegraną rozumiemy utratę części władzy. Jego stan posiadania …