Finansowanie pomostowe
Strona główna / Temat Tygodnia / Niepokój Timmermansa

Niepokój Timmermansa

– Muszę państwa poinformować, że niestety, do dzisiaj żadne z obaw Komisji, wyrażone w jej uzasadnionej propozycji, nie zostały rozwiane przez stronę polską. Systematyczne zagrożenie praworządności nadal istnieje – powiedział podczas posiedzenia komisji ds. wolności obywatelskich UE Frans Timmermans. Zaznaczył też, że polscy sędziowie, którzy wystąpili do TSUE z pytaniami prejudycjalnymi, spotkali się z groźbą kar. – Doszło do przyspieszenie wdrażania systemu emerytalnego, który został przez nas skrytykowany – uznał Timmermans. – Nie mogę państwu przekazać informacji o pozytywnych zmianach – podkreślił.

Jak zaznaczył, reforma systemu sądownictwa nie może doprowadzać do zaburzenia trójpodziału władzy. – Pomóżcie nam rozwiązać ten problem – zaapelował do polskich władz. Podkreślił też, że brak przedstawiciela polskiego rządu na sali nie jest dla niego zadowalający. – Polski rząd zdaje się wierzyć, że do wykonania zabezpieczenia TSUE potrzebna jest nowelizacja ustawy. Taka nowelizacja nie została do dzisiaj zaproponowana – stwierdził z zaskoczeniem.
– Prokurator generalny i minister sprawiedliwości poprosił Trybunał Konstytucyjny o decyzję ws. niekonstytucyjności decyzji TSUE, w odniesieniu do stanu i organizacji polskiego sytemu sądowego. Ten wniosek ministra sprawiedliwości podważa podstawy istnienia Unii Europejskiej – uznał. W rozmowie z dziennikarzami Timmermans podkreślił, że jego zdaniem oraz w ocenie zdaniem TSUE „środki tymczasowe mogą być stosowane bezpośrednio” i nie trzeba do tego zmian w prawie.

Sprawdź także

768-lecie św. Ivo

W czerwcu 1347 papież Klemens VI ogłosił Iwa świętym. Patronuje Bretanii i prawnikom. Uznawany jest …