Trwa spór o oporowy mur

Dopiero w lutym 2011 roku może zapaść sądowy werdykt w sprawie oporowego muru na Warcie

Oskarżony przez Prokuraturę Rejonową Poznań Stare Miasto deweloper Dariusz Wechta nie przyznaje się do spowodowania zagrożenia katastrofy budowlanej.
Prokuratura Rejonowa Poznań Stare Miasto oskarżyła poznańskiego dewelopera Dariusza Wechtę o spowodowanie zagrożenia katastrofy budowlanej, ponieważ nie remontował muru oporowego na Warcie, który stoi na terenie jego osiedla mieszkaniowego. D. Wechta odpiera zarzuty twierdząc, że mur oporowy jest konstrukcją wodną i o jego należyte utrzymanie, na mocy Prawa Wodnego, musi dbać Skarb Państwa.
W środę, 8 grudnia, w sądzie stawił się długo oczekiwany świadek _ Dariusz Krzyżański, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, który wbrew oczekiwaniom sądu, a zwłaszcza adwokata Eugeniusza Marii Michałka, który powołał go na świadka, oświadczył, że nie ma żadnej wiedzy na temat muru oporowego ponieważ jest z wykształcenia leśnikiem. Zadeklarował, że na życzenie sądu przy pomocy podległych mu pracowników sporządzi opinię na temat tego czym jest sporny mur oporowy w świetle prawa, ale potrzebuje na to czasu.
Sędzia Marta Zaidlewicz termin kolejnej rozprawy wyznaczyła na 9 lutego przyszłego roku. Do tego czasu powinna być już opinia ekspertów jaki jest charakter muru oporowego: do kogo należy i kto powinien o niego się troszczyć należycie konserwując.
Poznański trybunał poinformował strony, że dysponuje już aktami potwierdzającymi fakt, że w 2004 roku doszło do procesu, który Skarbowi Państwa wytoczyło Miasto Poznań i wygrało go, otrzymując pieniądze za remont muru oporowego. Adwokat E. M. Michałek poinformował również sąd, że jego wniosek do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w sprawie uchylenia decyzji wojewódzkiego inspektora, który to D. Wechcie nakazał remont spornego muru ( to właśnie spowodowało oskarżenie D. Wechty) – nie został jeszcze rozpoznany, ponieważ dopiero teraz dotarły tam akta sprawy. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku, wyrok dotyczący D. Wechty dopiero w roku przyszłym.

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …