Strona główna / Aktualności / Turcja nie chroni uchodźców

Turcja nie chroni uchodźców

Unia Europejska musi natychmiast powstrzymać realizację planu zawracania osób poszukujących azylu do Turcji, które odbywają się pod fałszywym pretekstem, że jest to ?bezpieczny kraj? dla uchodźców, oświadczyła Amnesty International w publikowanym raporcie. Raport Brak bezpiecznego schronienia: Osoby poszukujące azylu i uchodźcypozbawieni skutecznej ochrony w Turcji, przedstawia szczegóły wadliwego systemu azylowego w Turcji i trudności, które mogą uczynić zawracanie w oparciu o umowę UE-Turcja z 18 marca nielegalnym i skandalicznym. Raport ukazuje, w jaki sposób system azylowy w Turcji zmaga się z ponad 3 mln osób poszukujących azylu i uchodźców. W rezultacie, osoby poszukujące azylu czekają latami na rozwiązanie ich sytuacji, w tym czasie nie otrzymują wsparcia albo otrzymują je w bardzo ograniczonej formie ? oferuje się im pomoc w zakresie znalezienia schronienia, wyżywienia dla siebie oraz ich rodzin, czasem dzieci po skończeniu już 9 lat zaczynają pracować, aby wesprzeć swoją rodzinę.
? Porozumienie zawarte pomiędzy UE i Turcją jest lekkomyślne i nielegalne. Amnesty International ujawniania, że fikcją jest pomysł zakładający, że Turcja będzie przestrzegać praw i potrzeb 3 mln osób poszukujących azylu i uchodźców ? powiedziała Aleksandra Górecka, koordynatorka kampanii w Amnesty International Polska. ? W swoich nieustających wysiłkach, mających na celu zapobieganie nieregularnym przybyciom do Europy, UE świadomie wypacza to co faktycznie się dzieje na miejscu w Turcji. Należy się spodziewać, że nowy system azylowy w państwie, które przyjęło największą liczbę uchodźców na świecie będzie zmagać się z problemami. Podczas gdy wartością jest wspieranie i zachęcanie Turcji do rozwijania w pełni funkcjonującego systemu azylowego, UE nie może działać tak jakby ten system już istniał ? dodała.
TURCJA NIE CHRONI UCHODŹCóW
Pomimo przyjaznego nastawienia wobec uchodźców, duża liczba osób ? około 2,75 mln syryjskich uchodźców oraz 400 tysięcy osób poszukujących azylu z innych państw (przede wszystkim z Afganistanu, Iraku i Iranu) ? nieuchronnie prowadzi do znacznego obciążania zarówno tureckiego systemu azylowego, jak i zdolności zaspokojenia podstawowych potrzeb ludzi. Raport pokazuje, że turecki system azylowy nie zdał 3 kluczowych testów, których wymaga prawo międzynarodowe w kwestii zawracania osób poszukujących azylu do Turcji: status, trwałe rozwiązania, przetrwanie.
Źródło: AI

Sprawdź także

Sądowe roszady w Poznaniu

Minister Adam Bodnar powołał właśnie troje nowych prezesów w sądach w Poznaniu. Tutejsze i krakowskie …