Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe

Turcja stanie przed ETPC

Jak zapewnia Jarosław Kaczyński Turcja jest dla Polski wzorem, ktory niebawem mamy osiągnąć. Tymczasem
Turcja stanie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, który przyjął skargi 546 sędziów i prokuratorów tureckich
Jak informuje portal http://monitorkonstytucyjny.eu 17 maja 2019 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka powiadomił rząd Turcji o przyjęciu wniosku w sprawie Altun przeciwko Turcji (wniosek nr 60065/16) i 545 innych wniosków.

Wnioski dotyczą w szczególności tymczasowego aresztowania sędziów i prokuratorów po nieudanym zamachu stanu 15 lipca 2016 r. 546 wnioskodawców, pełniących służbę w aparacie wymiaru sprawiedliwości, zostało zawieszonych przez Najwyższą Radę Sędziów i Prokuratorów (Hakimler ve Savcılar Kurulu – HSK) na podstawie ich przynależności do organizacji „FETÖ / PDY” („Organizacja terrorystyczna Gülena”). Umieszczono ich w areszcie i postawiono przed sędziami pokoju, którzy potwierdzili ich tymczasowe aresztowanie.

Turecki dyktator najwięcej zrozumienia znajduje w Polsce

W czasie II Kongresu Prawników Polskich w Poznaniu Iustitia przygotowała wystawę z listów i wiadomości od sędziów tureckich, którzy zostali aresztowani na rozkaz autorytarnej władzy w czasie puczu w 2016 r. Już wcześniej, od 2013 r. Rząd atakował sędziów. Przekaz jest przerażający i ukazuje, co może zrobić z obywatelami bezkarna Władza.

W czasie II Kongresu Prawników Polskich głos zabrał sędzia Turecki, prześladowany przez władze autorytarne Turcji, musiał uciekać z kraju – Yavuz Aydin – uchodźca.

Sprawdź także

Car Symeon wygrał z rządem

Były car Bułgarii Symeon Sakskoburggotski wygrał w Strasburgu spór majątkowy Były car Bułgarii Symeon Sakskoburggotski …