Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Twój język cię zdradza

Twój język cię zdradza

Chodzi o to jak mówimy i piszemy. O zastosowaniu lingwistyki i językoznawstwa w kryminalistyce mówiono w poznańskim hotelu Sheraton podczas I Konferencji ” Tendencje w kryminalistyce. Dowody mają głos…” zorganizowanej przez Instytut Ekspertyz Kryminalistycznych ?Analityks? w Poznaniu. Identyfikacja na podstawie języka to nie science fiction.
Metody identyfikacji indywidualnej na podstawie tego jak mówimy i jak piszemy stosują policjanci w Niemczech, Wielkiej Brytanii, USA oraz od kilku lat w Polsce. Udało się na przykład ująć sprawcę szantażu i wymuszenia na podstawie błędów gramatycznych i stylistycznych przestępcy. Co prawda „dowody językowe” trudno porównywać z kodem DNA czy liniami papilarnymi, ale analiza językowa także może pomóc wytypować podejrzanego w wielu przestępstwach: stalkingu w tym stalkingu cybernetycznego, gróźb karalnych, kidnapingu, naruszenia dóbr osobistych i wielu innych, które obecnie najczęściej kończą się umorzeniem z powodu nie wykrycia sparwcy.
Bardzo ciekawie mówiła o tym prof. Jadwiga Stawnicka z Uniwersytetu Śląskiego, która wygłosiła wykład ?Twój język cię zdradza. Czy ?anonimowy cyberstalker? to oksymoron?? Na podstawie języka można określić m.in. wiek, płeć, wykształcenie, a to dla kryminalistyki bardzo dużo. Im więcej materiału porównawczego tym większa szansa na wskazanie konkretnej osoby, która popełnia przestępstwo.
O plagiacie w ujęciu językoznawczym mówił dr Krzysztof Kredens, dyrektor Ośrodka Językoznawstwa Kryminalistycznego Uniwersytetu Aston oraz członek komitetu Wykonawczego Międzynarodowego Stowarzyszenia Językoznawców Kryminalistycznych.
W tajniki badań poligraficznych w polityce zatrudnienia podmiotu gospodarczego wprowadziła Agnieszka Leszczyńska, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Badań Poligraficznych. Swój wyklad zatytułopwała „Badania poligraficzne w polityce zatrudnienia podmiotu gospodarczego ( rekrutacja, ochrona tajemnicy firmy, przestępstwa. mobbing, molestowanie) oraz nowe obszary wykorzystywania badań (m.in przestęostwa na tle seksualnym, badania wobec sprawców przemocy w rodzinie).
Adwokat Karolina Służewska-Woźnicka z kolei mówiła o możliwości wykorzystania analizy zawartości substancji toksycznych lub uzależniających we włosie ludzkim w obsłudze korporacyjnej przedsiębiorstw. Dla uczestników konferencji zaplanowano warsztaty praktyczne dotyczące analizy włosów, deformacji pisma, badania wieku pisma oraz pokazowe badanie wariografem.
Patronat honorowy nad konferencją, której pełna nazwa brzmiała: ” Tendencje w kryminalistyce. Dowody mają glos…. czyli „Nowe tendencje w ekspertyzach kryminalistycznych a obsluga prawna osób fizycznych i przedsiębiorstw” objęły Wielkopolska Izba Adwokacka oraz Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu.

Sprawdź także

Nowy Prokurator Krajowy

Premier powołał nowego prokuratora krajowego, pana Dariusza Korneluka w związku z tym, że tym, że …