Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Twórcy „Kleru” oddali dotację

Twórcy „Kleru” oddali dotację

Według wyliczeń portalu money.pl, w pierwszy rekordowy weekend otwarcia „Kler” zarobił ponad 18 mln 700 tys zł. Koszt produkcji wynosił 10 mln zł, zatem twórcy są już ponad 8 mln zł. na plus. Według regulaminu dotacji PISF, otrzymana kwota musi zostać zwrócona, o czym mówi art. 23 ust. 5 ustawy o kinematografii.

Polski Instytut Sztuki Filmowej dofinansował „Kler” kwotą 3,5 mln zł. Organizacja również zarobiła sporo na filmie. Należy się jej 1,5 procenta od ceny każdego sprzedanego biletu na film.

Od jakiegoś czasu w mediach głośno było o tym, jakoby producenci nie chcieli zwrócić tych pieniędzy. Jak się teraz okazuje, wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

– W związku z powtarzającymi się uporczywie, nieprawdziwymi informacjami na temat finansowania filmu Kler oświadczam, że w dniu 30 listopada 2018 roku, zgodnie z umową z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, zwróciłem całą przyznaną dotacje w wysokości 3 500 000 złotych. Na dowód tego załączam dokument bankowy – czytamy w oświadczeniu Jacka Rzehaka, producenta „Kleru”.

– Na dowód tego załączam dokument bankowy – dodaje.

Sprawdź także

Bezprecedensowy list

Trybunał Konstytucyjny opublikował 16 listopada bezprecedensowy list sędziego Bartłomieja Sochańskiego do sędziów trybunalskich w reakcji na publikację …