Strona główna / Aktualności / Tydzień mediacji

Tydzień mediacji

Po raz drugi w Polsce 15 października 2009 obchodzony był jako Międzynarodowy Dzień Mediacji pod patronatem ministra sprawiedliwości. O mediacji przez całe lata było głucho. Teraz zaczyna to się zmieniać. W sądach można otrzymać listy mediatorów. Szkopuł w tym,że mało kto się o nie dopytuje. Przez cały tydzień rozdawano w sądach i prokuraturach materialy informacyjne.

Mediacja jest pozasądowym sposobem rozwiązywania sporów, zmierzającym do zawarcia ugody i pojednania się stron konfliktu. Jej przeprowadzenia jest dobrowolne, zależy od woli zainteresowanych stron. Mediacje prowadzi się przy udziale osoby trzeciej, osoby neutralnej wobec stron i konfliktu, czyli mediatora. Jego zadaniem jest pomoc w przebiegu negocjacji i w wypracowaniu kompromisu. Instytucja mediacji stosowana jest w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych, nieletnich i karnych.

W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Mediacji 15 października 2009 roku odbyło się zorganizowane przez Prokuraturę Apelacyjną i Prokuraturę Okręgową w Poznaniu seminarium poświęcone tej instytucji. W seminarium udział wzięli prokuratorzy i mediatorzy oraz przedstawiciele instytucji pozarządowych zajmujących się mediacją. Przez cały tydzień od 12 do 16 października 2009 roku w siedzibie prokuratur poznańskich dostępne były materiały informacyjne związane z instytucją mediacji. Podobne materiały rozdawano w siedzibach poznańskich sądów.

Ministerstwo Sprawiedliwości z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji wydało okolicznościowy ?Kurier mediacyjny?, w którym zawarto podstawowe materiały o instytucji mediacji. Warto wiedzieć, że i w sądach i prokuraturach istnieją listy mediatorów, ale faktem tez jest, że liczba przeprowadzonych mediacji jest nikła. Być może leży to w ?polskim? charakterze, że zamiast ugodzić się z pomocą mediatora, wolimy, aby spór rozpoznał sąd. Po raz pierwszy od lat o mediacji było naprawdę głośno i być może system dochodzenia do kompromisu bez udziału przedstawicieli Temidy wejdzie na stałe do naszych obyczajów.

Sprawdź także

Szczyty pogardy prawa

„Spotkaniem publicystycznym” nazwał posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa świadek Mikołaj Pawlak. Odmówił złożenia przyrzeczenia, a …