Strona główna / Bez kategorii / Tyle dotacji ile demokracji

Tyle dotacji ile demokracji

Rzecznik TSUE: zasada „pieniądze za praworządność” zgodna prawem UE

Rzecznik generalny TSUE wydał opinię ws. skargi Polski i Węgier na mechanizm uzależniający wypłatę środków UE od przestrzegania praworządności. Manuel Campos Sanchez-Bordona orzekł, że reguła „pieniądze za praworządność” jest zgodna z prawem Unii Europejskiej. W związku z tym, skargę Polski i Węgier w tej sprawie należy jego zdaniem oddalić.

Rzecznik TSUE ws. zasady "pieniądze za praworządność"

Rzecznik TSUE ws. zasady „pieniądze za praworządność” Fot: NICOLAS BOUVYhttps://78fbb5c341119d6f084eff72e259f9ae.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

Opinia rzecznika generalnego TSUE nie jest wiążąca, jednak stanowi sugestię dotyczącą ostatecznego wyroku. Unijny sąd może się z nią zgodzić i zwykle tak się dzieje.

Polska i Węgry od samego początku próbują zablokować prawo, które ma powiązać wypłatę pieniędzy z budżetu UE z przestrzeganiem praworządności w poszczególnych krajach.

Zdaniem rządów Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbana taki mechanizm byłby dyskryminujący, a także łamałby traktaty UE. W praktyce Polska i Węgry mogłyby najwięcej stracić.

Sprawdź także

Wciąż przegrywamy w ETPC

Na łamach portalu monitorkonstytucyjny.ue można zapoznać ze sprawami rozpatrywanymi przez ETPC w Strasburgu przeciwko Polsce …