Najnowsze informacje
Strona główna / Listy / Ukarać policjantów

Ukarać policjantów

Nie dziwię się, że ?poprawny? tak mało miejsca poświęca policji. Rzeczywiście działania funkcjonariuszy, jak by nie było, państwa, zbyt często nie mają nic wspólnego z prawem. Przeżyłem szok, gdy zobaczyłem w TVN24 jak policjanci zatrzymali obywatela, który ich sfilmował przy pomocy komórki.

Podobno sprawą zajęła się Prokuratura Okręgowa w Poznaniu, bo prokuratorzy konińscy, do których trafiły materiały postępowania wyjaśniającego zapowiedzieli, że się wyłączą z tego śledztwa. Mam nadzieję, że ?poprawny? napisze o epilogu skandalicznego zachowania policji.
Film, który nagrał zatrzymany bezprawnie czlowiek z Konina, obiegł już cały kraj. Funkcjonariusze podejrzewali, że mężczyzna fotografował ich na służbie. Gdy ten nie chciał oddać swojej komórki, aresztowali go. Sprawa ostatecznie trafiła do prokuratury. Do zdarzenia doszło w czerwcu. Tomasz Godlewski chciał zrobić zdjęcie reklamy na swoim samochodzie. Pech chciał jednak, że znalazł się w pobliżu przeprowadzających akcję policjantów. Funkcjonariusze uznali, że mężczyzna fotografuje właśnie ich i zareagowali: krzyczeli, wykręcili ręce mężczyźnie, zabrali go do radiowozu, a następnie na komisariat. Grozili wlepieniem mandatu i ?założeniem? sprawy karnej.
Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu w związku z incydentem przeprowadziła kontrolę, która wykazała, że policjanci naruszyli zasady etyki zawodowej, a rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski mówił w TVN: – O tym, że jest to postępowanie niewłaściwe możemy powiedzieć już na pierwszy rzut oka. Ktoś zapomniał, że umundurowanego policjanta w miejscu publicznym można nagrywać, fotografować i nikt nie potrzebuje na to jakiejkolwiek zgody.
Policjanci, którzy zatrzymali mężczyznę nadal pełnią służbę i do tej pory nie ponieśli żadnych konsekwencji. Komendant policji może w jakiś sposób dyscyplinarnie ukarać funkcjonariuszy, ale dopiero gdy otrzyma pismo od prokuratury. Poszkodowany jest jednak pewien, że zachowanie policjantów było niegodne ich mundurów. – To sytuacja, która mi przypomniała postępowanie milicjantów przed 1989 rokiem ? stwierdził w telewizji.
Mateusz Sobolewski, Poznań

Sprawdź także

W.Żurek w KSSiP

Sędzia Waldemar Żurek został powołany na wicedyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury Minister Sprawiedliwości Adam …