Strona główna / Aktualności / Ultimatum dla Polski i Węgier

Ultimatum dla Polski i Węgier

Jak informuje Radio TOK FM „Polska i Węgry otrzymają na jesieni ultimatum w sprawie przyjęcia uchodźców” – pisze brytyjski dziennik „The Times”, powołując się na źródła w Unii Europejskiej. Według gazety oba kraje mogą w przypadku odmowy spotkać konsekwencje finansowe. „Times” przypomniał, że Polska i Węgry dotychczas odrzucały wezwania ze stronyKomisji Europejskiej do okazania solidarności z krajami południowej Europy, które w największym stopniu były obciążone napływem uchodźców z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. „Reszta Unii Europejskiej planuje jeszcze tej jesieni, u szczytu negocjacji w sprawie Brexitu, wymusić jedność na tych dwóch eurosceptycznych krajach rządzonych przez populistyczne i nacjonalistyczne rządy” – napisał korespondent gazety w Brukseli, Bruno Waterfield. „Nie można szantażować UE, nasza jedność ma swoją cenę” Dziennikarz cytuje anonimowego dyplomatę jednego z krajów założycielskich UE, który miał powiedzieć, że rządy w Warszawie i Budapeszcie „będą musiały wybrać: czy są w europejskim systemie, czy nie?”. „Nie można szantażować Unii Europejskiej, nasza jedność ma swoją cenę” – dodał. Rozmówca gazety jest przekonany, że spodziewany wkrótce wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczący zgodności z prawem kwot uchodźczych poprze stanowisko większości państw członkowskich. „Konsekwencje zarówno finansowe jak i polityczne” „Wtedy będą musieli się dostosować do tej decyzji. Jeśli tak się nie stanie, będą musieli się zmierzyć z konsekwencjami, zarówno finansowymi jak i politycznymi.
Żadnych wyłączeń – nie ma dłużej możliwości, że ktoś jest trochę w, a trochę poza (systemem Unii Europejskiej). Będziemy bardzo zdecydowani w tej sprawie” – podkreślił dyplomata. Dziennik zaznaczył, że według tłumaczeń rządu w Budapeszcie narzucenie obowiązku przyjęcia uchodźców jest „kulturowo i konstytucyjnie nierozsądne” – stanowisko, które podziela rząd Prawa i Sprawiedliwości. Gazeta podkreśliła, że dotychczasowa polityka uchodźcza UE „nie była udana, bo wiele państw Unii Europejskiej – w tym Austria, Słowacja i Czechy – chowało się za odmową Polski i Węgier, chcąc opóźnić zaakceptowanie kwot”. Według danych, na które powołuje się „The Times”, zaledwie 16 tys. ze 160 tys. uchodźców zostało relokowanych w systemie kwot. Obecny system wygasa w ciągu sześciu miesięcy.

Sprawdź także

Na granicę powróci prawo

Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek spotkał się z osobami, które dbają o przestrzeganie praw człowieka przy …