Najnowsze informacje

Uniewinnieni po 50 latach

Dwaj mężczyźni skazani za zabicie afroamerykańskiego aktywisty Malcolma X w 1965 roku zostali w czwartek uniewinnieni. Wnioskiem prokuratury nie został objęty trzeci skazany, który w czasie procesu przyznał się do zabójstwa aktywisty. Wszyscy trzej zostali przed laty zwolnieni warunkowo z odbywania kary. Jeden z uniewinnionych zmarł w 2009 roku.

Malcom X był jednym z prominentnych aktywistów walczących o prawa czarnoskórych w Stanach Zjednoczonych. Przez blisko dekadę współpracował z grupą Naród Islamu, separatystyczną organizacją zrzeszającą afroamerykańskich muzułmanów w USA. W 1964 roku publicznie zerwał kontakty z ugrupowaniem, a jego poglądy stały się bardziej umiarkowane. Został śmiertelnie postrzelony w lutym 1965 roku, gdy szykował się do wygłoszenia przemówienia na wiecu w Nowym Jorku.

Za winnych zabójstwa Malcolma X uznano trzech członków Narodu Islamu – Muhammada Aziza, Khalila Islama oraz Thomasa Hagana, który przyznał się do morderstwa. Wszyscy usłyszeli wyrok dożywotniego pozbawienia wolności, jednak po latach zostali warunkowo zwolnieni z więzień. Khalil Islam zmarł w 2009 roku w wieku 74 lat.

Uniewinnieni

W środę prokuratura przekazała, że chce uniewinnia Muhammada Aziza oraz Khalila Islama. W rozmowie z dziennikiem „New York Times” prokurator Cyrus Vance Jr. przeprosił w imieniu organów ścigania, dodając, że zawiodły one rodziny Aziza i Islama. – Tych mężczyzn nie spotkała sprawiedliwość, na którą zasługiwali – mówił.

W czwartek Ellen Biben, sędzia administracyjna Sądu Najwyższego hrabstwa Nowy Jork, przychyliła się do wniosku o anulowanie wyroków skazujących Muhammada A. Aziza i nieżyjącego już Khalila Islama.

  • Żałuję, że ten sąd nie może w pełni cofnąć poważnych pomyłek sądowych w tej sprawie i zwrócić (skazanym) wielu straconych lat – powiedziała Biben w swoim orzeczeniu.
    Kontrowersje wokół śledztwa ws. zabójstwa Malcolma X

Jak podała agencja Reutera, blisko dwuletnie dochodzenie prowadzone przez prokuraturę na Manhattanie oraz prawników dwóch skazanych mężczyzn dowiodło, że prokuratorzy oraz agencje śledcze zatajały kluczowe dowody w sprawie. Ich zdaniem, gdyby dowody te ujrzały światło dzienne, prawdopodobnie doprowadziłyby do uniewinnienia Aziza i Islama.

Córki Malcolma X na początku tego roku, w świetle nowych dowodów, zwróciły się o ponowne otwarcie dochodzenia w sprawie zabójstwa ich ojca. Powołały się na list napisany na łożu śmierci przez mężczyznę, który w momencie zabójstwa pracował jako policjant. Oskarżał w nim nowojorską policję oraz Federalne Biuro Śledcze o spiskowanie w sprawie morderstwa aktywisty.

Autor:ft, momo\mtom

Źródło: Reuters, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Marion S. Trikosko/PHOTOSHOT/PAP/EPA

Sprawdź także

PiS gra w „trzy karty”

Co dalej z sędziami ze zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej? Mocne stanowisko prezesa Izby Karnej SN — …