Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Ustawa o sądach do TK

Ustawa o sądach do TK

Prezydent Bronisław Komorowski poinformował, że podjął decyzję o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego – w trybie kontroli prewencyjnej – nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych. Prezydent mówił, że wielu obywateli czeka, czy zgodzi się na to, aby administracja państwowa ? bo przecież Ministerstwo Sprawiedliwościjest częścią administracji państwowej podlegającej pewnym politycznym zachowaniom ? miała wgląd do dokumentów z przebiegu procesów sądowych. Zaznaczył, że poważne zastrzeżenia do takiego rozwiązania zgłosił Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.
Bronisław Komorowski zaznaczył, że trzeba wyważyć, czy zgadzać się na większe możliwości kontrolowania sytuacji w sądach przez ministra sprawiedliwości, ale za cenę ryzyka np. ujawniania danych wrażliwych dotyczących obywateli, których sprawa w sądzie się odbywała. – Takie kwestie muszą być przede wszystkim rozpatrywane z punktu widzenia konstytucji ? podkreślił. – W moim przekonaniu te rozwiązania są niekonstytucyjne ? ocenił prezydent. Jak dodał, projekt rządowy został na tyle zmieniony w wyniku inicjatywy poselskiej, że stał się niekonstytucyjny. – W związku z tym ustawę o ustroju sądów powszechnych kieruję do Trybunału Konstytucyjnego, prewencyjnie ? zapowiedział. – Uważam, że w tej kwestii nie można ryzykować, bo jeśli ustawa weszłaby w życie, to takie rozwiązanie też weszłoby w życie. A TK za jakiś czas zająłby stanowisko, ale już np. podlegałyby różnym wyciekom jakieś informacje zawarte w archiwach czy dokumentach procesu sądowego. Tego nie wolno zrobić.
Najpierw Trybunał musi się wypowiedzieć, a potem rozwiązanie wejdzie w życie lub nie ? tłumaczył. W ocenie Bronisława Komorowskiego, niekonstytucyjne są te rozwiązania, które oznaczają, że administracja i urzędnicy uzyskują wgląd w dokumenty przebiegu procesu sądowego, a więc także w informacje dotyczące kwestii niesłychanie osobistych. Prezydent był pytany o konwencję dotyczącą zwalczania przemocy wobec kobiet. – Sprawę wszechstronnie zbadałem i nadal podlega ona badaniu. I nie ma tu żadnych zastrzeżeń dotyczących konstytucyjności. Ta regulacja jest zgodna z polską konstytucją ? powiedział. Jak dodał, nikt nie potwierdził opinii, że jest ona niekonstytucyjna. Bronisław Komorowski ocenił, że w polskim prawie nic złego się nie zdarzy z powodu wprowadzenia konwencji w życie. Przyznał, że zastrzeżenia mogą dotyczyć warstwy językowej, pojęć, które rzeczywiście nie w pełni odpowiadają polskiej specyfice. – Ale nie język jest ważny. Ważne jest to, żeby ograniczyć patologiczne, wstydliwe zjawisko, jakim jest bicie w rodzinach ? powiedział. – W konwencji nie chodzi o warstwę języka, tylko o skutki prawne, czy ograniczymy przemoc czy nie. To jest istotne. To nie jest wyrażone językiem optymalnym. Ja podzielam te wątpliwości. Ale nie widzę ryzyka, żeby z tytułu użycia języka pojęć z innego obszaru kulturowego coś złego musiało się w Polsce zdarzyć ? uważa Bronisław Komorowski.
Źróło; Kancelaria Prezydenta RP.

Sprawdź także

Nowy Prokurator Krajowy

Premier powołał nowego prokuratora krajowego, pana Dariusza Korneluka w związku z tym, że tym, że …