Najnowsze informacje
Strona główna / Temat Tygodnia / Ustawa zabużańska w Trybunale Sprawiedliwości

Ustawa zabużańska w Trybunale Sprawiedliwości

Czy przepisy ustawy zabużańskiej są zgodne z prawem unijnym? Naczelny Sąd Administracyjny zada Trybunałowi Sprawiedliwości UE (TSUE) pytanie prejudycjalne w związku z sprawą członków rodziny Teisseyre, którzy są spadkobiercami osoby posiadającej przed II wojną światową majątek we Lwowie. Jeden z członków rodziny nie posiada obywatelstwa polskiego. W świetle obowiązujących przepisów nie jest więc uprawniony do rekompensaty za utracone mienie. Zgodnie z ustawą zabużańską wskazał swojego brata, obywatela Polski, jako osobę uprawnioną do rekompensaty. Organy administracyjne oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podważyły jednak skuteczność takiego wskazania. NSA zdecydował się zadać pytanie prejudycjalne TSUE. Pytanie będzie dotyczyć tego, czy wykładnia unijnych przepisów zakazujących dyskryminacji ze względu na przynależność państwową zakazuje wyłączenia przez przepisy ustawy zabużańskiej z grona osób uprawnionych do otrzymania rekompensaty nieposiadającego obywatelstwa polskiego spadkobiercy ? właściciela nieruchomości pozostawionej poza obecnymi granicami Polski.
Zdaniem dr. Adama Bodnara, wiceprezesa zarządu HFPC, pytanie prejudycjalne zadane przez NSA może przyczynić się do zakończenia sprawy zgodnie z zasadami sprawiedliwości. ?Doprawdy trudno sobie wyobrazić powody, dla których członkowie tej samej rodziny mogą być dyskryminowani w zakresie spadkobrania prawa do rekompensaty za mienie zabużańskie tylko ze względu na posiadane aktualnie obywatelstwo. Ale warto także pamiętać, że 2013 r. to Europejski Rok Obywateli. Pytanie NSA może doprowadzić do precedensu, który wzmocni znaczenie prawne instytucji obywatelstwa UE? ? dodaje dr Adam Bodnar.
W październiku 2012 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że uzależnienie prawa do rekompensaty od zamieszkiwania przez byłego właściciela nieruchomości zabużańskich na kresach wschodnich 1 września 1939 r. jest niezgodne z Konstytucją. Pełnomocnikiem członków rodziny Teisseyre jest mec. Józef Forystek. HFPC przystąpiła do postępowania jako organizacja społeczna

Sprawdź także

Trzy lata w łagrze

Andrzej Poczobut, dziennikarz i aktywista polskiej mniejszości na Białorusi, przebywa w więzieniu już od trzech …