Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / W cieniu szafotu

W cieniu szafotu

Gdyby w Polsce przeprowadzić referendum, ponad połowa Polaków glosowałaby za przywróceniem wykonywania kary śmierci Niepokojący to symptom, ale od realiów nie uciekniemy. Na cale szczęście przywrócenie kary śmierci w Polsce byłoby możliwe tylko wtedy, gdyby Najjaśniejsza RP wystąpiła ze struktur Unii Europejskiej, a europosłowie i ich koledzy w polskim parlamencie nigdy na to się nie zgodzą. O tym, że nic nigdy nie jest ostateczne dowodzi przykład Japonii. Toshio Ogawa, nowy minister sprawiedliwości Japonii, ogłosił że zamierza przywrócić wykonywanie egzekucji. W ubiegłym roku, po raz pierwszy od 19 lat, Japonia nie wykonała ani jednego wyroku kary śmierci. Zapowiedź ministra oznacza, że zwiększa się ryzyko egzekucji około 130 skazanych. Obok piszemy o raporcie AI. Czas na podsumowanie regionalne:
AMERYKA
USA było po raz kolejny jedynym krajem w obu Amerykach, w którym stosowano karę śmierci. Łącznie odnotowano 43 egzekucje w 13 z 34 stanów, które dopuszczają karę śmierci; to spadek o jedną trzecią w stosunku do 2001 r. W 2011 r. odnotowano 78 nowych wyroków śmierci. Jest to spadek o połowę w stosunku do 2001 r.
KARAIBY
Jest to obszar wolny od egzekucji, a liczba państw orzekających karę śmierci zmniejsza się. Tylko trzy kraje orzekły łącznie sześć wyroków śmierci: Gujana, Saint Lucia, oraz Trynidad i Tobago.
AZJA I PACYFIK
W 2011 r. w całym regionie odnotowano pozytywne działania podważające zasadność kary śmierci. Nie licząc tysięcy egzekucji, które prawdopodobnie miały miejsce w Chinach, doniesiono o co najmniej 51 egzekucjach przeprowadzonych w siedmiu krajach w regionie Azji i Pacyfiku. Co najmniej 833 nowych wyroków śmierci zostało ogłoszonych w 18 krajach regionu. Podregion Pacyfiku był wolny od kary śmierci z wyjątkiem pięciu wyroków wydanych w Papui-Nowej Gwinei. Nie odnotowano egzekucji w Singapurze i, po raz pierwszy od 19 lat, w Japonii. Uprzednio władze obu krajów silnie popierały karę śmierci.
AFRYKA SUBSAHARYJSKA
W 2011 r. odnotowano znaczący postęp: Benin przyjął ustawodawstwo umożliwiające ratyfikowanie kluczowego traktatu ONZ mającego na celu zniesienie kary śmierci. Sierra Leone ogłosiło, a Nigeria potwierdziła, oficjalne moratorium na egzekucje. Ponadto Komisja Konstytucyjna w Ghanie zaleciła zniesienie kary śmierci. W trzech krajach Afryki Subsaharyjskiej dokonano co najmniej 22 egzekucji: Somalii, Sudanie i Południowym Sudanie. Tylko 14 z 49 krajów klasyfikuje się jako utrzymujące karę śmierci.
BLISKI WSCHóD I AFRYKA PóŁNOCNA
W ośmiu krajach regionu można potwierdzić co najmniej 558 egzekucji. W 2011 r. udało się potwierdzić co najmniej 750 wyroków śmierci wydanych w 15 krajach. Nieustające akty przemocy w krajach, takich jak Libia, Syria i Jemen, powodują, że szczególnie trudno zebrać odpowiednie informacje na temat stosowania kary śmierci w regionie w 2011 r. W Libii brak informacji o egzekucjach oraz o wydanych wyrokach śmierci. Zamiast tego często odnotowano uciekanie się do pozasądowych egzekucji, tortur i arbitralnych zatrzymań. Stosowanie kary śmierci w czterech krajach ? Iraku, Iranie, Arabii Saudyjskiej i Jemenie ? stanowi 99 procent wszystkich odnotowanych egzekucji na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Władze Algierii, Jordanii, Kuwejtu, Libanu, Maroko i Sahary Zachodniej oraz Kataru nakładały karę śmierci, ale powstrzymywały się od jej wykonywania.
EUROPA
Białoruś jest jedynym krajem w Europie, gdzie wykonuje się karę śmierci.

Sprawdź także

Ścigają prokuratora

Przekroczenie uprawnień, fałszowanie dokumentów, groźby. Prokuratura Krajowa prowadzi śledztwo w sprawie prokuratora Maludego Artur Maludy(Fot. …