Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / W obronie ładu konstytucyjnego

W obronie ładu konstytucyjnego

– Jestem dumny, gdy widzę wolne miasto Poznań, wolnych poznaniaków walczących o wolność, demokrację i prawo – mówił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podczas sobotniej demonstracji Komitetu Obrony Demokracji. – Pielęgnujmy wolne miasto Poznań – apelowała dziennikarka radiowa Nina Nowakowska. W sobotę w południe plac Wolności
w Poznaniu znów wypełnił się ludźmi, którzy przyszli demonstrować w obronie demokracji. – Władza nie daje nam spać spokojnie. Trwa batalia o ostatni bastion naszej demokracji – Trybunał Konstytucyjny. Jesteśmy razem z trybunałem! – mówił Zbigniew Zawada, lider wielkopolskiego Komitetu Obrony Demokracji. Poznaniacy przynieśli transparenty: „Chcemy konstytucji, a nie rewolucji”, „Polska w Europie”, „Trybunał Stanu za 'dobrą zmianę'”. Powiewały flagi: biało-czerwone, niebieskie z gwiazdkami Unii Europejskiej i tęczowe środowisk LGBT. Skandowano: „Demokracja!”, „Konstytucja”. – Chciałem przywitać zaplute karły reakcji. Kułaków, którzy machają polskimi flagami, a wiemy, że są sługusami Czang Kaj-szeka, Adenauera i amerykańskiego imperializmu. Cyklistów i syjonistów, którzy mają obce interesy na względzie – tak swoje wystąpienie zaczął prof. Krzysztof Podemski, socjolog z poznańskiego UAM. Po chwili wyjaśnił: – Używam nowomowy, języka totalitarnej władzy, Trzeciej Rzeszy, stalinizmu i marca 1968 r. Używam nie bez powodu – najwyższa władza, łącznie z prezydentem, obraża swoich obywateli. Przypisuje najgorsze intencje, wyklucza z grona Polaków. Musimy się temu przeciwstawić wszelkimi pokojowymi środkami. Tłum odpowiedział skandowaniem: „Duda precz! Duda precz!”. Prof. Podemski nazwał rządy PiS „pełzającą dyktaturą”. – W Polsce dokonuje się zmiana ustroju bez zmiany konstytucji. Idziemy w stronę władzy autorytarnej – nie można tego nazwać inaczej, choć to ciężkie słowa. Ale jeśli władza odmawia uznania wyroków Trybunału Konstytucyjnego, to jest to zamach stanu. Wzywał do obywatelskiego nieposłuszeństwa. Ale ostrzegał też, że „jeśli się decydujemy na nieposłuszeństwo wobec władzy, musimy być gotowi ponieść konsekwencje”.
Piotr Żytnicki ?Gazeta Wyborcza“
XXX
Komitet Obrony Demokracji WIELKOPOLSKA zaprasza w sobotę 12 marca, o godzinie 12. na manifestację: ?W obronie ładu konstytucyjnego, naszych praw demokratycznych, wolności i Trybunału Konstytucyjnego.“ W celu popracia postanowień Komisji Weneckiej i przeciw łamaniu prawa przez rzadzących. Przyjdźcie pokazać swój sprzeciw – głośnopowiedzcie NIE! Chodźcie z nami!- Czytamy w oficjalnym wystąpieniu.
MANIFEST KOMITETU OBRONY DEMOKRACJI
Demokracja w Polsce jest zagrożona. Działania władzy, jej lekceważenie prawa oraz demokratycznego obyczaju zmuszają nas do wyrażenia stanowczego sprzeciwu. Nie chcemy Polski totalitarnej, zamkniętej dla myślących inaczej niż każe władza, nie chcemy Polski pełnej frustracji i żądzy rewanżu. Chcemy, żeby w Polsce było miejsce dla wszystkich Polaków, równych wobec prawa, z ich przekonaniami, opiniami, etyką i estetyką. Nie godzimy się na zawłaszczanie państwa, dzielenie Polaków na lepszych i gorszych, pogardę dla ?innego?. Nie ma też naszej zgody na poglądy godzące w zasady demokracji i prawa człowieka. Jesteśmy zdeterminowani otwarcie i zdecydowanie, pełnym głosem mówić o przyzwoitości, prawie i wzajemnym szacunku. Wyrażać swoje zdanie nie tylko w domu czy w Internecie, ale też na ulicach i placach naszych miast i wsi, jeżeli zajdzie potrzeba gromadząc się tam dla wyrażenia swoich opinii i żądań. Zapraszamy do współdziałania wszystkich, dla których ważne są wartości demokratyczne, bez względu na poglądy polityczne i wyznanie. Nie zgadzamy się na łamanie Konstytucji i wprowadzanie, z nadużyciem mechanizmów demokracji, rządów autorytarnych. Są wśród nas ludzie różnych poglądów i orientacji politycznych od prawa do lewa, ludzie wierzący, agnostycy i ateiści. Łączy nas to, że jesteśmy ludźmi wolnymi i chcemy nadal mieszkać we własnym, demokratycznym kraju, w którym nikt nie będzie nam nakazywał jak mamy żyć i jakie wartości wyznawać.
Komitet Obrony Demokracji

Sprawdź także

Tak się mści Z. Ziobro

Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA, powziąwszy wiadomość o delegowaniu prokuratorów z Zarządu Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex …