Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / W sobotę egzaminy na aplikacje

W sobotę egzaminy na aplikacje

25 września 2010 r. w Poznaniu, podobnie jak w całym kraju rozpoczną się egzaminy na aplikacje prawnicze. W całym kraju przystąpi do nich około 8 tysięcy osób marzących o karierze adwokata, radcy prawnego, komornika czy notariusza.

Przyszłość w zawodzie adwokata widzi w Poznaniu prawie 200 magistrów prawa, do Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu wpłynęło 336 wniosków dopuszczenie do egzaminu; do rady Izby Notarialnej w Poznaniu 189 wniosków; a do Poznańskiej Rady Izby Komorniczej 133 wnioski. W porównaniu z rokiem ubiegłym kiedy to liczba kandydatów do poszczególnych korporacji ( z wyjątkiem komorników) przekraczała tysiąc, dowodzi, że owczy run do zawodów prawniczych powoli się kończy.
Egzamin wstępny polega na rozwiązaniu testu składającego się z zestawu 150 pytań zawierających po 3 propozycje odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa, oraz z karty odpowiedzi. Kandydat może wybrać tylko jedną odpowiedź, którą zaznacza na karcie a za każdą prawidłową otrzyma 1 punkt. Zostanie on przyjęty na aplikację, jeżeli uzyska co najmniej 100 punktów, a więc 66,66% wszystkich możliwych do zdobycia. To istotna zmiana gdyż jeszcze niedawno pytań było 250 a próg zaliczenia wynosił 190 punktów, czyli 76%. Rok temu poziom testów ułożonych przez ekspertów z Ministerstwa Sprawiedliwości był tak niski, że egzaminy zdało ponad 9o procent kandydatów, z zdaniem wielu prawników nawet rozwinięty umysłowo maturzysta zdałby taki egzamin go bez żadnych problemów. Jak będzie w tym roku? Poczekamy.
W Poznaniu nawet ci, którzy zdadzą egzamin na aplikację notarialną mogą i będą mieć kłopot z uzyskaniem patrona; co oznacza ? jak akcentuje notariusz Tadeusz Paetz prezes Poznańskiej Izby Notarialnej brak patrona uniemożliwia ukończenie aplikacji i zdanie egzaminu na notariusza. Impas w tej sprawie pomiędzy rejentami, zwłaszcza wielkopolskimi a Ministerstwem Sprawiedliwości, o czym wielokrotnie pisaliśmy, wciąż trwa. ( Czytaj poniżej rozmowę z T. Paetzem na temat tego konfliktu) Nie będzie natomiast żadnych kłopotów z uzyskaniem patrona na aplikacjach: adwokackiej, komorniczej i radcowskiej.

Sprawdź także

Migranci pozwali rząd RP

Skarga migrantów zawróconych do linii granicy. Opinia Rzecznika dla ETPC. Sprawę zbada Wielka Izba Trybunału …