Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Walczę o państwo i praworządność

Walczę o państwo i praworządność

Małgorzata Gersdorf przerwała urlop i pojawiła się w Sądzie Najwyższym W środę przed godziną 9. profesor Małgorzata Gersdorf pojawiła się w pracy. – Ja nie walczę o swój interes. (…) Walczę o państwo, praworządność i zachowanie konstytucyjne – powiedziała pierwsza prezes Sądu Najwyższego. Sędzia Gersdorf mówiła w środowy poranek, że nadal stoi na czele tej instytucji.

– Pan prezydent uważa, że nie, a ja uważam, że jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 roku i tego nikt nie zmieni, bo konstytucja jest konstytucją. Normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – mówiła do dziennikarzy przed budynkiem Sądu Najwyższego.
Walczę o państwo
– Ja nie walczę o swój interes, o swoją pozycję, o swój święty spokój. Gdybym walczyła o święty spokój, to bym już dawno odeszła z tego stanowiska. Walczę o państwo, praworządność i zachowanie konstytucyjne – wyjaśniła. Sędzia odniosła się także do wypowiedzi m.in. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który stwierdził, że jeżeli pojawi się ona w pracy, mogą jej grozić konsekwencje dyscyplinarne. – Ostatnio nasiliły się ataki na mnie i ataki związane z tym, że grozi mi postępowanie dyscyplinarne od strony ministra Ziobro i od stron posłów. Prosiłabym, żeby wstrzymali się z agresywnymi wypowiedziami, bo to nie przystoi – powiedziała pierwsza prezes SN.
Dopytywana o powód szybszego powrotu z urlopu, Gersdorf wyjaśniła, że „sytuacja jest wyjątkowa, bardzo napięta, dramatyczna” – Muszę widzieć, co się dzieje – powiedziała. Wskazała także, że sytuacja wokół sędziego Józefa Iwulskiego jest „bezprecedensowa”. – To najlepszy sędzia z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych w Sądzie Najwyższym – oceniła Gersdorf.
Dodała, że nie żałuje decyzji o urlopie. – Bardzo wypoczęłam, pływałam w jeziorach – powiedziała, po czym weszła do budynku Sądu Najwyższego. Gersdorf nie żałuje decyzji o urlopie. „Bardzo wypoczęłam”
Źródło: tvn24 (http://www.tvn24.pl)

M. Gersdorf wróciła na front prawa

Uprzejmie informuję, że dzisiaj – 17 lipca 2018 r. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego prof. dr hab. Małgorzata Gersdorf przerwała urlop wypoczynkowy i powróciła do pracy. Sędzia Michał Laskowski, rzecznik prasowy SN. Odpowiedź Kancelarii Prezydenta: Małgorzata Gersdorf jest sędzią w stanie spoczynku i w związku z tym nie ma uprawnień do urlopu, nie może więc go też przerwać” – powiedział PAP wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha odnosząc się do informacji rzecznika SN, że Gersdorf przerwała urlop i wróciła do pracy.

***
W dniu 20 lipca w Karlsruhe Pierwszy Prezes SN wygłosi wykład ?Polskie państwo prawne: stracone szanse?” poświęcony pamięci Reinholda Franka- prawnika i bojownika ruchu oporu w Karlshrue, który z powodu swojego stanowczego sprzeciwu wobec narodowego socjalizmu został stracony w 1945 r. Wykład organizowany przez Miasto Karlsruhe od 2000 r. służy zwróceniu uwagi na walkę o wolność-zarówno w wymiarze historycznym, jak i w odniesieniu do bieżących wydarzeń o zasięgu światowym. Oprócz Joachima Gaucka,(który następnie został Prezedentem Niemiec), wykład ten w przeszłości wygłosił dr Wolfgang Schäuble (wieloletni minister w rządzie Niemiec) oraz m.in. prof. Angelica Nussberger (obecnie Wiceprzewodnicząca Europejskiego Trybunału Praw Człowieka).
Wykład odbędzie się o godz. 18.00 w Urzędzie Miasta Karlruhe. Przed wykładem, o godz. 16.30 zaplanowano konferencję z udziałem dziennikarzy. Treść wykładu zostanie udostępniona, bezpośrednio po wystąpieniu Pierwszego Prezesa SN, na stronie internetowej Sądu Najwyższego.

Sprawdź także

PiSIzby SN, to nie sądy

Dwoje sędziów zostało pozbawionych prawa do rzetelnego procesu, bo orzeczenia w ich sprawach wydała Izba …