Strona główna / Moja kancelaria / Walczymy z bezprawiem

Walczymy z bezprawiem

Przemówienie Prezesa SSP IUSTITIA podczas zjazdu Międzynarodowego Stowarzyszenia Sędziów (IAJ).

Szanowny Panie Prezesie Jose Igreja Matos, Panie Prezesie Yaron Levy, Sekretarzu Generalny Giacomo Oberto, Panie Prezesie Duro Sessa, drodzy koledzy,

Zarówno tu w Izraelu, jak i w Polsce, nie jestem sam. Są tu ze mną sędziowie z Polski, których chciałbym zaprosić na scenę. Ta nagroda jest również dla nich.

Jestem głęboko wzruszony tym wyróżnieniem i wdzięczny za pomoc, jaką nam – polskim sędziom – okazujecie od kilku lat. Przyszło nam zmierzyć się z wyzwaniami, których się nie spodziewaliśmy w środku Europy, w kraju, który zerwał pęta komunistycznej dyktatury, który był pionierem przemian demokratycznych i z którego jestem tak dumny. Dziękuje w imieniu swoim i Stowarzyszenia Sędziów Polskich ”IUSTITIA”, którego jestem prezesem. Dziękuję w imieniu wszystkich polskich sędziów i obywateli polskich, którzy walczą o rządy prawa w Polsce i w Unii Europejskiej, którzy nigdy nie zwątpili, że ta walka ma sens i że ta walka jest do wygrania.

Lech Wałęsa, laureat pokojowej Nagrody Nobla, jest znany na całym świecie. Walczył on z bezprawiem komunistycznego reżimu. Dzisiaj angażuje się w walkę z łamaniem prawa w Polsce. Bierze również udział w akcjach protestacyjnych w związku z szykanowaniem sędziów tureckich. Dlatego, że w jego rozumieniu choć reżim komunistyczny został obalony, to walka o praworządność i prawa człowieka nadal trwa. Nic nie jest dane raz na zawsze. Historia się nie skończyła. Każdy z nas musi być gotowy do tego, by w każdej chwili położyć na szali własne bezpieczeństwo zawodowe czy osobiste i bronić wartości demokratycznego świata. Nawet w krajach o utrwalonej demokracji wzrastają tendencje autorytarne. Autorytaryzm wykorzystuje słabości demokracji, by tę demokrację podstępnie zatruwać i przekształcać w jej karykaturę. Instytucje demokratyczne w takim kraju stają się wydmuszkami – tak jak w Polsce politycznie kontrolowany Trybunał Kontytucyjny. Społeczeństwa – jeśli na czas się nie obudzą – znajdą się nagle w sytuacji zniewolenia. Dlatego tak ważna jest solidarność ludzi dobrej woli, solidarność tych, którzy wierzą w to, że osobista, niezbywalna wolność człowieka to wartość, która nie może być poświęcona na rzecz autorytaryzmu. Sądy, jako trzecia władza – ale także wolne media – są gwarantem wolności. Nieprzypadkowo hasłem naszego stowarzyszenia stało się hasło: Liberty and Justice for All.

My sędziowie, jako grupa zawodowa o specjalnej misji społecznej powinniśmy przyjąć raz na zawsze, że naszą kluczową wartością i zasadą działania jest nieobojętność. Nieobojętność na przypadki bezprawia nie tylko we własnym kraju, ale i na całym świecie. To jest nasze zobowiązanie. Marek Edelman, świadek okropnych wydarzeń holocaustu, mówił: Jak się przyglądasz złu i odwracasz głowę albo nie pomagasz, kiedy możesz pomóc, to stajesz się współodpowiedzialny. Bo twoje odwrócenie głowy pomaga tym, którzy dopuszczają się zła.

Musimy walczyć z biernością czy obojętnością innych. Edukujemy społeczeństwo. Staramy się integrować środowisko prawnicze z całego świata. Jestem dumny, że to w Warszawie, mieście, które było świadkiem nazistowskiej zagłady, Powstania w Getcie i Powstania Warszawskiego, obudziliśmy świadomość sędziów i obywateli organizując Marsz Tysiąca Tóg. Mimo, że był to zimny styczniowy dzień, wzięło w nim udział ok. 30 tysięcy osób, w tym sędziowie z 24 krajów świata, ubrani w swoje zawodowe stroje. 2 tygodnie później swoje słynne słowa wypowiedział Pan Marian Turski, więzień obozu koncentracyjnego w Auschwitz, przewodniczący Rady Muzeum Historii Żydów Polskich. Powiedział, że nazizm i holocaust nie wziął się znikąd. Powiedział, że nie można być obojętnym wobec rodzącego się zła.

Tutaj, w Izraelu, chcę powiedzieć głośno, że prawnicy, sędziowie  nie mogą milczeć, nie mogą być obojętni, gdy deptane są prawa i wolności człowieka.

Prawo nie może ustąpić polityce. Bezprawie nie może zatriumfować nad rządami prawa. Nie możemy by obojętni, gdy tureccy sędziowie siedzą w więzieniu, gdy sędziowie gwatemalscy nie mogą wrócić do kraju z obawy przed więzieniem, gdy polscy sędziowie obawiają się wydania wyroku, z uwagi na represje. W Polsce, osoba, która jest oskarżona o wpisy antysemickie była członkiem politycznie wybranej Krajowej Rady Sądownictwa, pełni najwyższe funkcje sędziowskie z rekomendacji Ministra Sprawiedliwości. Jako obywatel polski, jako sędzia, zrobię wszystko, co w mojej mocy, żeby z takim bezprawiem, taką obłudą walczyć.

Ta nagroda nie tylko napawa mnie dumą, ale będzie też zobowiązaniem by po tych trudnych siedmiu latach walki o praworządność w Polsce i Unii Europejskiej, iść dalej, razem z wami w marszu wolności, w marszu o rządy prawa w Polsce, Europie i na świecie.

Raz jeszcze bardzo dziękuję

Slava Ukraini

Sprawdź także

Szok dla sędziów

W niedzielę 14 kwietnia w programie „Wstajesz i Wiesz” na antenie TVN24 sędzia Beata Morawiec, …