Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Walka z ubóstwem to nasz obowiązek

Walka z ubóstwem to nasz obowiązek

AI przypomina, że ubóstwo jest jednym z najpoważniejszych światowych problemów.

Ubóstwo to nie tylko brak dochodu, to także naruszenie praw człowieka, a świat ma możliwości, by temu zapobiec. 17 października w ramach obchodów Dnia Walki z Ubóstwem Amnesty International zaprasza na wyjątkowe wydarzenie:

przedpremierowy pokaz w Warszawie doskonałego filmu Lucy Walker ?Śmietnisko?. Jest to przejmujący dokument,
pokazujący historie zepchniętych na margines mieszkańców Rio de Janeiro, którzy walczą o zachowanie godności. Przed pokazem odbędzie się wręczenie Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International ?Pióro Nadziei 2010″, a po pokazie zapraszamy na debatę ?Ubóstwo, a prawa człowieka? z udziałem prezeski Amnesty International Zuzanny Kulińskiej i dziennikarki Julii Prus, która ostatnie pół roku spędziła w Afryce pracując nad filmem dokumentalnym o eksporcie surowców z Konga.
Tego dnia zostaną również wysłane do władz koncernu Shell petycje wzywające do zaprzestania łamania praw człowieka w Delcie Nigru. Podpisało się pod nimi ponad 4590 osób z całej Polski. Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Nędzy obchodzony jest od 1987 roku z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu ATD Czwarty Świat. W 1992 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ postanowiło ogłosić ten dzień Międzynarodowym Dniem Walki z Ubóstwem.
Obchody 17 października mają uświadomić opinii publicznej potrzebę likwidacji ubóstwa we wszystkich krajach, w szczególności w krajach rozwijających się i zwrócić uwagę na fakt, że walka z ubóstwem jest warunkiem tworzenia sprawiedliwego i bezpiecznego świata w przyszłości. W 2000 roku podczas szczytu Narodów Zjednoczonych 189 państw przyjęło Deklarację Milenijną zawierającą 8 milenijnych celów rozwoju, spośród których celem pierwszym i przewodnim jest wyeliminowanie skrajnego ubóstwa i głodu na świecie.

Sprawdź także

Nareszcie Rzecznik dzieci

Monika Horna-Cieślak została powołana przez Sejm na stanowisko Rzeczniczki Praw Dziecka. Zdecydowała o tym bezwzględna …