Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Można kopać uchodźców

Można kopać uchodźców

Polak Węgier dwa bratanki. Narodowi socjaliści w Polsce czyli neofaszyści mają kolejny argument w walce z uchodźcami. Świat poruszył telewizyjny przekaz jak dziennikarka z Węgier kopała uciekających migrantów. Jak się okazuje została uniewinniona. Sąd Najwyższy wydał wyrok ws. operatorki kamery Petry Laszlo. Stwierdził, że została „niewłaściwie oskarżona” w związku z czym umorzył sprawę. Kobieta została nagrana jak przewracała migrantów w 2015 r.

Petra Laszlo, która została nagrana jak kopie uchodźców została umorzona (Youtube.com, Fot: YouTube)

O węgierskiej kamerzystce zrobiło się głośno po wydarzeniach z 8 września 2015 r. Petra Laszlo pracowała wtedy dla prawicowej telewizji N1TV i nagrywała materiał w miejscowości Roeszke, niedaleko granicy z Serbią. W obozie było wtedy ok. 2 tys. uchodźców. W pewnym momencie ok. 400 z nich podjęło próbę przerwania policyjnego kordonu i starało się uciec w stronę granicy z Austrią.

Operatorka kamery filmowała zdarzenie, kiedy została nagrana przez innego dziennikarza jak kopała przebiegających obok uchodźców m.in. mężczyźnę z dzieckiem na ręku. Została za to skrytykowana i natychmiastowo zwolniona z pracy. Ponad rok po wydarzeniu zdecydowano się jej postawić zarzut chuligaństwa. We wtorek została uniewinniona przez węgierski Sąd Najwyższy – podaje agencja AFP.

Sędziowie argumentowali, że sprawa została umorzona z powodu braku naruszenia. Dodatkowo dziennikarka miała zostać „niewłaściwie oskarżona” przez sądy niższej instancji. Czyn był wykroczeniem, a nie przestępstwem, a w momencie wydania wyroku upłynął termin przedawnienia. Wzięto również kontekst sytuacji i „napaść kilkuset uchodźców uciekających przed interwencją policji”. Akt Laszlo był „moralnie niepoprawnym i nielegalnym zakłóceniem, ale nie wandalizmem

Sprawdź także

Żądania Themis

Stanowisko Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Themis w sprawie wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 16 …