Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Wernisaż malarstwa osadzonych

Wernisaż malarstwa osadzonych

Stowarzyszenie Dom Trzeźwości oraz Areszt Śledczy w Poznaniu zorganizowały wernisaż malarstwa współczesnego osób pozbawionych wolności. Wernisaż odył się 16.12.2017 roku, o godz. 18:00, przy Al. Marcinkowskiego 24 w Poznaniu. Atrakcją był koncert perkusyjny. W ramach procesu resocjalizacji na terenie AŚ w Poznaniu
zaplanowano bogatą ofertę zajęć kulturalno-oświatowych opartej na wychowawczym wykorzystaniu roli kultury.
Resocjalizacyjna rzeczywistość pedagogiczna od lat poszukuje nowych przestrzeni. Dla swoich potrzeb adaptuje też przestrzeń kultury, której w dużej mierze Areszt Śledczy w Poznaniu poświęca znaczną część oddziaływań. W resocjalizacji ważny jest oprócz konsumpcji kultury również czynny udział w jej tworzeniu. Im bardziej indywidualnie ekspresyjne są dzieła kultury, tym lepiej stanowią manifestację osobowości jednostki. Ponadto oddziałują one na swego twórcę, czego efektem jest rozładowanie napięcia i urzeczywistnienie marzeń. Wystawa prac osób skazanych jest dowodem na to, jak bardzo ważne miejsce zajmuje twórczość plastyczna w procesie resocjalizacji. Dla wielu skazanych sam fakt możliwości uczestniczenia w zajęciach plastycznych ma duże znaczenie, bowiem podnosi ich poczucie wartości. To przede wszystkim dzięki nim ludzie ci mogą przekroczyć „próg nadziei” i znaleźć się po właściwej stronie życia.
W pracy artystycznej z osadzonymi wykorzystywana jest przede wszystkim technika spontanicznego malowania oraz inne sztuki plastyczne takie jak kolaż, graffiti, prace w gipsie, glinie, masie solnej, z wykorzystaniem papieru, malowanie na szkle i ceramice, florystyka, ikebana, decoupage czy eco fashion. Podczas wernisażu zaprezentowane zostanie malarstwo współczesne w technice akrylu. KONCERT: Warsztaty perkusyjne dla osób osadzonych w Areszcie Śledczym w Poznaniu to nowatorski projekt Aresztu Śledczego oraz Poznańskiego Centrum Profilaktyki Społecznej. Ma on na celu zapoznanie osadzonych z bogatym instrumentarium perkusyjnym, nauką podstawowych rytmów, ale przede wszystkim kształcenie umiejętności współpracy w grupie, wyrażania i kontroli emocji, umiejętności relaksacji i wyciszenia oraz wejścia w role (także społeczne) i właściwe kierowanie nimi.
Koncert, wieńczący ponad półroczne warsztaty, podzielone na 3 grupy skazanych, poprowadzą dwaj młodzi muzycy: Kuba Banaś i Piotr Jaraszkiewicz. Pierwszy z nich to doktorant Muzykologii na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, absolwent Muzykoterapii na Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi oraz Edukacji Muzycznej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Pasjonat muzyki, a zwłaszcza bębnów afrykańskich i instrumentarium perkusyjnego, grający od kilku lat i wciąż tym nieznudzony. Praktykuje muzykę zarówno w teorii, jak i w praktyce, wieloletni członek chórów akademickich, solista wokalny (baryton), pianista. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć muzycznych, zarówno z dziećmi i młodzieżą (również trudną oraz niepełnosprawną), jak i osobami starszymi. Entuzjasta improwizacji i spontanicznych spotkań muzycznych. Czasem także i uliczny muzyk. Piotr Jaraszkiewicz to perkusista związany z poznańską sceną muzyczną. Ukończył Klasę Perkusji w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Poznaniu. Swoim bębnieniem wspiera różne poznańskie projekty muzyczne, takie jak.: Erijef Massiv, K.J. CLAN, Kapela z Orliczka, Krzysztof Powalisz Swing Combo, Drum Work, Get The Funk Out, Poznańska Scena Młodych, Maja Koman & Ukulele. Współpracuje również z wieloma DJ?ami. Brał udział w kilku sesjach nagraniowych oraz koncertował na scenach w całej Polsce, jak i za granicą. Gatunki, w których czuje się najlepiej to reggae, soul i funky. Działalność edukacyjną prowadzi od około 6 lat.
Źródło: Areszt Śledczy w Poznaniu

Sprawdź także

Odwołana Spartakiada

Mająca się odbyć w dniach 4–8 września 2024 r. w Poznaniu XXII Ogólnopolska Letnia Spartakiada …