Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Weryfikacja obcych wyroków

Weryfikacja obcych wyroków

Adwokaci Mariusz Paplaczyk i Wojciech Wiza chcą zmiany wyroku dla J.Tomczaka. Zmiany w procedurze karnej pozwolą od wtorku 22 marca na dostosowywanie wyroków wydanych w innych krajach do polskich norm. Zatem tuż po północy do Sądu Najwyższego trafi wniosek o wznowienie postępowania w głośnej sprawie Jakuba Tomczaka, poznaniaka skazanego na podwójne dożywocie za gwałt i pobicie mieszkanki brytyjskiego Exeter. Sąd Okręgowy w Poznaniu, a decyzję utrzymał w mocy poznański Sąd Apelacyjny, dwie kary dożywocia zamienił na jeden wyrok – dożywotniego wiezienia, pomimo iż polskie prawo nie zna kary dożywocia za oba przestępstwa.
Wniosek o weryfikacje wyroku składają dwaj poznańscy adwokaci Mariusz Paplaczyk i Wojciech Wiza, obrońcy Jakuba Tomczaka. Szansę na zmianę brytyjskiego wyroku daje mu wchodząca w życie we wtorek nowelizacja procedury karnej.
Zmianę w ustawodawstwie wywołał jeden z przepisów procedury karnej, który wprawdzie pozwala polskiemu sądowi na przypisanie naszej kwalifikacji czynu, ale już w następnym zdaniu wiąże nasz sąd wyrokiem zagranicznym. W wyniku tego polski sąd, przejmując do wykonania kary wyrok wydany w drodze europejskiego nakazu aresztowania, może zakwalifikować czyn według polskiego prawa i wymierzyć karę zgodnie z nim. W noweli przesądzono też, że wszystkie sprawy, w których Polska już przejęła kary do wykonania i zatwierdziła zagraniczny wyrok, doczekają się ponownej analizy. Sprawy takie będą wznawiane. Sprawa Jakuba Tomczaka ma szansę zostać rozpoznana jako jedna z pierwszych.

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …