Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Wezwania Jakiego bezprawne

Wezwania Jakiego bezprawne

Hanna Gronkiewicz-Waltz nie może być wzywana przed komisję weryfikacyjną. Sąd kolejny raz uchylił grzywnę nałożoną przez komisję weryfikacyjną za niestawiennictwo na rozprawie i stwierdził, że nie mogę być wzywana przed komisję – przekazała była prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz powołując się na wyrok sądu administracyjnego.

Według sądu, co wynika z zamieszczonego uzasadnienia, w postępowaniu ogólnym komisji weryfikacyjnej nie ma stron postępowania.
Skutkuje to tym, że „nie można w postępowaniu ogólnym przeprowadzać dowodów ze źródeł osobowych np. zeznań świadków”.
Wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta zapowiedział, że komisja zaskarży wyrok WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Z uzasadnienia orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wynika, że komisja weryfikacyjna w postępowaniu ogólnym nie może przeprowadzać dowodów z zeznań świadków.

Była prezydent Warszawy zamieściła wyrok WSA wraz z fragmentem uzasadnienia. W orzeczeniu z 19 grudnia ub. roku sąd uchylił postanowienie komisji weryfikacyjnej w przedmiocie ukarania b. prezydent stolicy karą grzywny za niestawiennictwo na rozprawie komisji z 27 marca, która przeprowadzana była na zasadach ogólnych, czyli nie dotyczyła sprawy reprywatyzacji jakiejś konkretnej nieruchomości. Sąd uchylił też postanowienie komisji o odmowie zwolnienia Gronkiewicz-Waltz z grzywny. Według sądu, co wynika z zamieszczonego uzasadnienia, w postępowaniu ogólnym komisji weryfikacyjnej nie ma stron postępowania. Skutkuje to tym, że „nie można w postępowaniu ogólnym przeprowadzać dowodów ze źródeł osobowych np. zeznań świadków”.

„Przeprowadzanie tego rodzaju dowodów odbywa się bowiem w postępowaniu jurysdykcyjnym (rozpoznawczym) z zapewnieniem stronie udziału w przeprowadzeniu dowodu” – głosi fragment uzasadnienia wyroku WSA.

Wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta zapowiedział, że komisja zaskarży wyrok WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego. „Wyrok jest nieprawomocny, obecnie sporządzamy skargę do NSA. Ustawa w zakresie postępowania ogólnego wprost pozwala przeprowadzić każdy dowód jaki dopuszczalny jest w postępowaniu rozpoznawczym. Za chwilę się okaże, że każdego można wezwać przed organy państwowe, poza p. HGW” – napisał następnie na Twitterze Kaleta.

Sprawdź także

Wałbrzych bez sądu pracy

W sądzie w Wałbrzychu nie ma już wydziału pracy. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi Ministra Sprawiedliwości …