Finansowanie pomostowe
Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Wicemarszałek sejmiku oskarżony

Wicemarszałek sejmiku oskarżony

Prokuratura Rejonowa Poznań-Stare Miasto skierowała do sądu akt oskarżenia p-ko Leszkowi Wojtasiakowi b. wicemarszałkowi Województwa Wielkopolskiego. Zarzuca mu się złożenie fałszywego oświadczenia majątkowego. Grozi mu kara nawet 3 lat pozbawienia wolności. Oskarżony nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw. Leszek Wojtasiak pełniąc funkcję wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego był zobowiązany na podstawie ustawy o samorządzie województwa do złożenia oświadczenia majątkowego pod rygorem odpowiedzialności karnej. W latach 2008 – 2012 Leszek Wojtasiak złożył fałszywe oświadczenia majątkowe, zatajając w ich treści okoliczności posiadania udziałów w „Polskim Wydawnictwie Biograficznym” i fakt pełnienia funkcji Prezesa Zarządu tego podmiotu.
Oskarżonemu zarzucono ponadto, że w latach 2004 – 2012 jako Prezes Zarządu wyżej wymienionego wydawnictwa, będąc odpowiedzialny na podstawie ustawy o rachunkowości za sporządzenie sprawozdania finansowego tego podmiotu, dopuścił do niesporządzenia takich sprawozdań.
Takie działanie wyczerpuje znamiona przestępstwa z ustawy o rachunkowości. Oskarżony nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw, skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Czyny zarzucone oskarżonemu zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 3.

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …